Цените на петрола се повишиха в началото на днешната, първа за седмицата азиатска търговия заради по-слабия щатски долар и съкращенията на доставките от Канада, както и от производителите от страните износителки на петрол от ОПЕК и партньорите им, с които заедно образуват групата ОПЕК+. В същото време инвеститорите очакваха знаци дали декларираното намерение на страните от Г-7 да наложат стриктно ограничаване на цените на руската енергия би повлияло на износа на страната, предаде Ройтерс.
Сортът Brent от Северно море, който е референтен за Европа, прибави 14 цента или 0,2 на сто до 75,72 долара за барел, а американският лек суров петрол повиши цената си с 15 цента или също 0,2 на сто до 71,84 долара за барел.
Миналата седмица и двата петролни бенчмарка нараснаха с около 2 на сто, първо седмично увеличение от пет седмици насам, след като горски пожари възпрепятстваха големи количества суров петрол, изпомпван в канадския щат Албърта.
Доброволните съкращения на производството на страните от ОПЕК+ също влязоха в сила от май, посочиха анализатори на американските банки "Голдман Сакс" (Goldman Sachs) и "Джей Пи Морган Чейс" (JPMorgan Chase).
"Русия е намалила производството си на петрол с 500 000 барела на ден в сравнение с нивата си от февруари и нейният износ вероятно ще се изравни с производството до края на май", съобщиха от "Джей Пи Морган Чейс".
Според Тина Тенг, анализатор в доставчика на финансови услуги "Си Ем Си, по-стриктното прилагане на санкциите срещу Русия може да е благоприятно за цените на петрола.
В събота, по време на годишната си лидерска среща, страните от Г-7 обещаха да засилят усилията за противодействие на избягването на ограниченията от страна на Русия, "като същевременно избягват страничните ефекти и поддържат глобалните енергийни доставки", но не предоставиха повече подробности.
Подобни стъпки обаче не се очаква да променят ситуацията с доставките на суров петрол и петролни продукти, каза изпълнителният директор на Международната агенция по енергията (МАЕ) Фатих Бирол, добавяйки, че агенцията засега се придържа към своите прогнози.
В последния си месечен доклад МАЕ предупреди за задаващ се недостиг на петролни доставки през второто полугодие на годината, когато се очаква търсенето да изпревари предлагането с почти 2 милиона барела на ден.