Цените на петрола започнаха да поскъпват от вчера, след като фондовите пазари започнаха да се възстановяват, и бяха подкрепени от доклад, че запасите от суров петрол в САЩ са спаднали миналата седмица, въпреки че анализаторите предупредиха за нарастване на добивите на суровината в САЩ.
Към 8,30 часа българско време фючърсите на европейския сорт Brent поскъпнаха с 42 цента или с 0.63 процента, до 67.28 долара за барел, а на американския лек суров петрол (WTI) се повишиха с 39 цента или с 0.62 процента, до 63.78 долара за барел спрямо нивата при затваряне на търговията вчера.
Поскъпването на петрола започна, след като фондовите пазари възстановиха повечето от големите си загуби от началото на седмицата. Цените на петрола бяха подкрепени от доклад на Американския петролен институт (API), според който запасите от суров петрол в САЩ са спаднали с 1,1 млн. барела през седмицата, която завърши на 2 февруари, до общо 418,4 млн. барела.
Групата производители на петрол от ОПЕК и други държави извън картела, вкл. и Русия, отказват доставки от миналата година, за да балансират пазара и да подкрепят цените. Приемат поръчки само за 2018 година.
Анализаторите са разделени относно баланса на пазара. Едни твърдят, че вече е постигнат такъв, а други се съмняват и предупреждават за рискове от по-ниски цени на петрола заради нови сривове на капиталовите пазари и заради традиционно по-слабото сезонно търсене в следващите една-две седмици.
В краткосрочен план търсенето се очаква да се забави поради временното спиране за профилактика на рафинериите в края на зимния сезон в северното полукълбо. "Комбинацията от повишаване на негативния риск и отслабването на краткосрочната фундаментална подкрепа продължават да оказват натиск надолу върху петрола", коментира Оле Хансен, ръководител на анализаторите на стоковите пазари в Saxo Bank.
Поскъпването на петрола води до нарастване на производството на суровината в САЩ, което се е увеличило с 18 процента и вече се доближава до 10 милиона барела на денонощие.
Агенцията за енергийна информация (EIA) очаква производството на САЩ да нарасне до 10,59 милиона барела на ден през 2018 г. и след това до 11,18 милиона барела през 2019 година. Това би означавало САЩ да изпреварят най-големия производител на суров петрол Русия, която през 2017 г. е добивала средно по 10.98 милиона барела на ден.