Цените на петрола отбелязаха най-силния си дневен ръст от 2014 г. насам, което се дължи най-вече на антиправителствените протести в Иран, като цените на фючърсите на суровия петрол се покачиха до нива от средата на 2015 г. на фона на намаляващите доставки от страните-износителки от ОПЕК и други държави извън картела, вкл. и Русия. За пръв път от януари 2014 г. двата вида петролни фючърси започват годината с цени над 60 долара за барел.
Към 8,30 часа българско време фючърстие на американския лек суров петрол (WTI) достигнаха 60.61 долара за барел, което е с 19 цента, или с 0.3 процента по-високо от затварянето на търговията миналия петък. В същото време фючърсите на европейския вид Brent се повишиха до 67,12 долара за барел, което е поскъпване с 26 цента, или 0,4 на сто, след като в един момент в началото но сутрешната търговия в Азия дори достигнаха връх от 67,27 долара за барел, отчетен през май 2015 година.
Антиправителствените протести в Иран, които се проведахо в неделя, бяха най-масови. Те се обявиха срещу предупреждението на властите за репресии, като за четвърти ден осъществяват едно от най-дръзките предизвикателства пред ръководителите на държавата след провала на реформата през 2009 г.
Работата на петролопровода Forties, по който се транспортират по 450 000 барела на ден от Северно море, беше възстановена на 30 декември 2017 година.
Цените на петрола получиха допълнителна подкрепа и от съкратените добиви от страните-членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и други държави извън картела, вкл. и Русия. Те подписаха споразумение и намаляването на добивите започна през 2017 г. и са планирали да подкрепят споразумението до края на 2018 г.
Търговските запаси от суров петрол в САЩ спаднаха с почти 20% от историческите си стойности през миналия март, до 431.9 млн. барела. Силното нарастване на търсенето, особено от Китай, също подкрепя цените на суровината.
"Не бихме се изненадали, ако видим по-нататъшно увеличение на цената на петрола", заяви Сукрит Виджаякар, директор на енергийната консултантска компания Trifecta, пред "Ройтерс".
Само повишаващото се производство в САЩ, което се доближава до 10 милиона барела в денонощие, до известна степен ограничава перспективата за нарастване на цените през 2018 година.
Производството на петрол в САЩ, според данните на Агенцията за енергийна информация (EIA) се е увеличило с почти 16 процента от средата на 2016 г., до 9,75 млн. барела в денонощие в края на миналата година. Очакванията на повечето анализатори са добивите на суров петрол в САЩ съвсем скоро да достигнат 10 милиона барела на ден.