Петролът се търгуваше до най-ниската си цена от повече от три месеца насам. Понижението беше повлияно от поредното потвърждение за увеличение на запасите от суровината на САЩ, влошаване на европейската дългова криза, както и това, че данните за търговското салдо на Китай не отговориха на очакванията на експертите, коментира агенция „Блумбърг“.
Фючърсите за суров петрол с доставка през юни поевтиняха с 6 цента до 96,75 долара за барел на електронна неприсъствена сесия на борсата в Ню Йорк. Контрактите от вчерашната търговия (9 май) паднаха с 20 цента до 96,81 долара за барел. Това е най-ниската цена при затваряне от 2 февруари тази година. Петролът е с 2,1% по-евтин от началото на годината до сега.
В Лондон цената на сорта Brent с доставка през юни се понижи с 19 цента до 113,01 долара за барел. Разликата с цената на лекия суров беше 16,26 долара.
Запасите от „черно злато“ на САЩ са нараснали с 3,7 млрд. барела през миналата седмица, стигайки 379,5 млрд. барела. Това е най-големият размер от 1990 г. насам, показаха данните на Министерството на енергетиката на Съединените щати.
Същевременно Гърция има трудности при формирането на правителство след изборите от 6 май, а кредитните деривативни контракти (Credit default swap – CDS)* по дълга на Испания нараснаха с рекордните 21 базисни пункта.
От друга страна фактор за понижаването на цената на петрола беше и това, че износът на Китай през април се е увеличил с 4,9%. Анализаторите очакваха двойно по-голяма стойност от 8,5%.
*Kредитните деривативни контракти (Credit default swap – CDS) са кредитен деривативен контракт между две страни, където купувачът плаща фиксирана сума на продавача в замяна на застраховка срещу неизплащане или кредитно събитие на трета страна по задължение.