Петролът свършва по-бързо, отколкото ни казват

10.11.2009 | 15:33
по статията работи: econ.bg
МАЕ крие данни заради САЩ, казва източник от агенцията
Петролът свършва по-бързо, отколкото ни казват

 

Световните запаси от петрол ще бъдат изчерпани по-бързо, отколкото твърдят официалните източници, предаде британският ежедневник Guardian.

Информацията, публикувана от британската медия, се основава на данни от източник в Международната агенция по енергетика (МАЕ). Източникът на Guardian се кълне, че истинската информация нарочно се крие, за да не се предизвика паника на борсовия пазар, която да доведе до безразборно изкупуване на петрола и до покачване на цената му до невиждани висоти. Според длъжностното лице от МАЕ централна роля в заговора играе САЩ, като Вашингтон е „окуражавал” МАЕ „да не преувеличава с данните” за спада на добива от съществуващите находища поне докато не се открият алтернативи.

Твърденията в Guardian поставят под сериозен въпрос последните прогнози на МАЕ за търсенето и предлагането на петрол през следващата година. В частност източникът от МАЕ оспорва прогнозата, която най-вероятно ще се даде и сега, че може да се увеличи нивото на добив на петрол от 83 милиона барела на 105 милиона барела.

"През 2005 година МАЕ предричаше, че добивът на черното злато може да достигне до 120 млн. барела дневно до 2030 година, но беше принудена да ревизира надолу очакванията до 116 млн. барела и до 105 млн. барела през миналата година. Прогнозата от 120 млн. барела беше пълна глупост, но дори и сегашните очаквания са силно завишени и в МАЕ го знаят. Мнозина в Агенцията вярват, че дори задържането на ниво 90-95 млн. барела на ден ще е невъзможно, но ако това се обяви официално, съществува опасност от паника на финансовите пазари. Отделно САЩ се страхува, че истинските данни ще направят безпредметно господството им над петрола", твърди тайнственият чиновник в МАЕ. Друго неназовано официално лице пък споделя, че в МАЕ има "директива да не се ядосват американците" и признава, че пикът на добива на петрол е достигнат.

Прогнозите се използват от много правителства по света за определяне на енергийната политика и политиката за борба с климатичните промени. Утре (11.11.09) МАЕ ще оповести данните за потреблението и добива на петрол през тази година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...