Петролът продължава да поскъпва, достигайки най-високата си цена при затваряне от май 2012 г. насам. Запасите от „черно злато“ на САЩ намаляха до най-ниското си ниво от четири месеца, а Китай сигнализира, че може да предприеме по-големи стъпки за стимулиране на икономическия растеж – азиатската страна е вторият най-голям консуматор на петрол в света, пише агенция „Блумбърг“.
На електронната неприсъствена сесия на борсата в Ню Йорк фючърсите на суровия петрол с доставка през септември поскъпнаха с 2 цента до 94,35 долара за барел, като по време на търговията цената им се повиши с 28 цента (0,3%). Контрактите от вчера (15 август) стигнаха 94,33 долара за барел. Това е най-високата цена при затваряне от 14 май тази година.
От началото на 2012 г. досега петролът е поевтинял с 4,5% в сравнение със същия период на миналата година.
В Лондон контрактите за сорта Brent с доставка през септември, които могат да бъдат сключвани до днес, поскъпнаха с 11 цента до 116,36 долара за барел. По-активно търгуваните в момента фючърси за октомври се търгуваха за 114,41 долара за барел.
Запасите от петрол в САЩ намаляха с 3,7 млн. барела до 366,2 млн. барела през миналата седмица. В същото време в страната общото потребление на суровината нарасна с 5,7% и достигна най-високия си размер от девет месеца насам, показват данните на Министерството на енергетиката на Съединените щати.
Същевременно по думите на китайския премиер Вен Джибао забавящата се инфлация в Китай дава по-големи възможности на правителството да регулира паричната политика.
От друга страна тревогите за спиране на доставките от Близкия изток бяха една от причината за поскъпването на петрола през август със 7,1%. Наскоро израелският посланик в САЩ заяви, че страната му е готова да нападне ядрените съоръжения на Иран.