Демокрацията в България отстъпва през последните години, смятат експертите от Института за пазарна икономика. Според тях основната причина за това са корупцията и популизмът. Страната ни изостава в международните класации и във възприятията на обществото и по отношение на независимостта на съда и на медиите.
Според цитираните проучвания, най-сериозно отстъпление страната ни бележи по отношение на върховенството на закона, казва Петър Ганев.
"Водещият проблем, който ни прави по-бедни, са неработещите институции. Най-големият проблем пред бизнеса е корупцията, и то с огромна преднина пред всички останали фактори за правене на бизнес", посочи още Ганев.
"От друга страна силно негативен ефект върху политическите тенденции оказва и икономическата криза, която засилва разочарованието у хората и намалява подкрепата за демократичните ценности. Тоест колкото е по-голямо неравенството в едно общество, толкова по-богата почва има за популизъм", посочва главният икономист на ИПИ Десислава Николова.
Традиционно полето на действие за популистите е по-скоро в слаборазвитите страни, страните от Латинска Америка са типичен пример – там редовно има популисти на власт, след което редовно има стабилизационни програми. Основна икономическа причина за популизма е неравенството в едно общество, т.е. колкото по-голямо е неравенството, толкова по-добра почва има за развитието на популизъм и за това хората да харесват популистки политики, обещания и мерки. България се нарежда сред страните в Европа, в които неравенството е относително по-голямо. Тук наистина бихме могли да прибегнем до това обяснение за популизма през последните години, както и до това, че популистки партии набират сила и популярност, коментира още икономистът.