Една от най-големите банки в САЩ Morgan Stanley посочи в понеделник, че приходите ѝ са регистрирали спад за второ поредно тримесечие в края на септември. За периода юли-септември тази година доходността на акционерите на финансовата институция се е сринала с 42,2% на годишна база. Печалбите, разпределящи се между обикновените акционери, спаднаха до 1,02 млрд. долара, като печалбата на акционерите е 48 цента на акция, докато за третото тримесечие на 2014 г. печалбата възлизаше на 1,69 млрд. долара или 83 цента на акция.
Негативните новини за финансовото представяне на банката се отразиха и на представянето на акциите ѝ на финансовите пазари. По време на предварителната търговия в понеделник стойността на акциите на Morgan Stanley регистрира спад от 5,4%, а търговският ѝ оборот също регистрира спад от 17,2% до 2,03 млрд. долара третото тримесечие. Консолидираните нетни приходи също завършват третото тримесечие в посока надолу – при отчетени приходи от 7,77 млрд. долара спадът на годишна база е 12,8%. Коригирани спрямо необходимите законови резерви и оценката на дълга, банката е получила по 42 цента от акция при очаквани от анализаторите 62 цента на акция.
В свое изявление, цитирано от Reuters, главният изпълнителен директор на Morgan Stanley посочи, че „Волатилността на световните пазари през третото тримесечие създаде трудна работна среда и оказа въздействие най-вече върху бизнеса, носещ ни фиксирани приходи, както и банковите ни операции в Азия“ посочи главният изпълнителен директор на Morgan Stanley Джеймс Горман, цитиран от Reuters.
През третото тримесечие на годината подобни резултати регистрират и конкурентите на Morgan Stanley Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America и JP Morgan. Сред най-големите американски финансови институции само Wells Fargo & Co отчита нарастване на приходите си за периода, докато нетните приходи на Citi търпят рекорден ръст от 51%.
Новината за спада на печалбата на финансовата институция идва на фона на несигурност в инвестиционните среди относно увеличаването на лихвения процент от страна на Федералния резерв и данните за забавящата се икономика на Китай, която регистрира най-слабия си икономически растеж за периода юли-септември за последните 7 години.