Със 146 млн. лева се е сринала печалбата на Българския енергиен холдинг за деветте месеца на годината. За деветмесечието на тази година холдингът е реализирал печалба преди данъци и такси от 118,2 млн. лева. За същия период на 2013 г. тя е била за 261,4 млн. лева. Финансовите приходи и разходи на БЕХ са се увеличили чувствително, но сериозно е намаляла оперативната печалба на холдинга. От 244,8 млн. лева в периода януари-септември 2013 г. тя се е понижила сега до 85,9 млн. лева. Причината за това е спадът в отчисленията от дивиденти от дъщерните компании, които прибира БЕХ. През настоящата година тези дивиденти са намалели с 63%. Самите дъщерни дружества на холдинга отчитат по-малко приходи през настоящата година като спада там е със 148,6 млн. лева.
След като БЕХ намали с 85% възнаграждението си, което получава по холдинговите споразумение с дъщерните дружества, това логично се отрази и на печалбата на държавния гигант. Само по това перо приходите сега са за 913 хил. лева, а година по-рано са били за 14,5 млн. лева.
Независимо от спадащите приходи БЕХ продължава да увеличава разходите си като основно през периода са се повишили заплатите на персонала и разходите за външни услуги, става ясно от данните. Разходите за деветте месеца на годината са достигнали 6,6 млн. лева.
В същото време вземанията на БЕХ от свързани лица са се увеличили с 45,8% до 1,47 млрд. лева. Година по-рано те са били за малко над 1 млрд. лева. Възвръщаемост на собствения капитал също сериозно е спаднала и в момента е едва 3,5%. За периода януари-септември 2013 г. възвръщаемостта е била 8,4 на сто.
Само на НЕК холдингът е отпуснал заеми за 53 млн. лева и то през тази година. Освен тази сума закъсалата НЕК вече е получила подкрепа от холдинга — майка за над 1,2 млрд. лева.
БЕХ е изкупил и вземания на „Булгаргаз“ от „Топлофикация София“ за близо 120 млн. лева и е отпуснал заем на дружеството за 15 млн. лева. Кредитът е бил даден, за да може газовата компания да посрещне нормално плащанията в началото на зимния сезон. От холдинга са отпуснали и 20 хил. лева заем за дружеството „Българска независима енергийна борса“. Основното перо по вземанията си остава увеличението на капитала на проектната компания „Южен поток България“ с над 191 млн. лева.