Две от най-големите технологични компании - IBM и Intel, отчетоха значителен спад на печалбите си през второто тримесечие. Intel обяви нетна печалба за периода, възлизаща на 2 млрд. долара, или с 29% по-малко от година по-рано. IBM пък отбеляза спад от 17%, достигайки 3.23 млрд. долара.
Приходите на двете компании са като цяло по-ниски - с 3% за IBM и с 5% за Intel, предават от "Би Би Си".
Производителят на чипове Intel срещна трудности заради намаляването на интереса към настолните компютри и насочването на потребителите към смартфони и таблети.
IBM пък обяви по-ниски приходи от продажба на хардуер, но пък повече от софтуер.
През миналото тримесечие приходите на IBM не оправдаха прогнозите на аналитиците за първи път от 8 години. В резултат на това най-голямата компютърна компания в света съкрати множество служители и се концентрира върху облачните технологии и проучването на данни.
Повече от 3 000 служители се оказаха без работа, включително част от управлението на компанията.
IBM се очаква да обяви по-висока печалба през останалите две тримесечия на годината, след като спадът от 17% през второто тримесечие надвиши очакванията на аналитици.
IBM може да се похвали с това, че ефектът от преминаването към смартфони и таблети не се е отразил чак дотолкова на компанията. Причина за това е продажбата на отдела, занимаващ се с настолни компютри, на китайските Lenovo за 1.75 млрд. долара през 2005 г.
При Intel, най-големият производител на полупроводници в света, ситуацията е точно обратната.
Въпреки че първоначално компанията се опита да успокои инвеститорите, сега тя значително намали очакванията си за годината. Причина са именно намаляващите продажби на традиционни компютри.
Според маркетингово проучване на компанията Gartner доставките на настолни компютри в световен мащаб са намалели с 10.9%. Този процент се равнява на едва 76 милиона устройства през второто тримесечие на годината.
Intel се надява да осъществи изгодни договори за производство на чипове за смартфони и таблети. До този момент това не се е случило.
Това е четвъртото поредно тримесечие на спад за компанията, но пък първото начело с новия си изпълнителен директор – Брайън Кързанич. Той пое поста през месец май.