Как да бъде спасена българската енергетика? Ще се стигне ли наистина до съкращаване на над 150 000 работни места и закриване на ключови енергийни мощности, част от енергийната ни сигурност след новите европейски изисквания за емисиите на големите горивни инсталации над 50 мегавата, и има ли начин България да поиска облекчени условия. Тези тревожни въпроси поставят двата големи синдиката КНСБ и КТ “Подкрепа“ на вниманието на правителството днес.
Днес в Стара Загора ще се състои дискусия за спасяване на българските горивни инсталации и добива на въглища. Освен лидерите на КНСБ и на КТ “Подкрепа“, в дискусията ще се включат министър-председателят Бойко Борисов и председателят на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев.
Ако европейските изисквания влязат в сила, ефектът върху заетостта, особено в Маришкия басейн, ще бъде наистина ужасяващ. Това заяви в интервю за предаването “Преди всички“ на програма “Хоризонт“ президентът на КНСБ Пламен Димитров: Говорим за над 120 000 души, които могат да останат без работа.
Дори това не е най-големият проблем. По-големият проблем е, че българската енергетика всъщност залага 45% от своето производство на местни въглища, като 40% се добиват от четирите ТЕЦ-а в “Мини Марица-изток“, около 3500 мегавата инсталирана мощност и тя е включена в цялата ни система.
От една година всъщност ние занимаваме различните институции. Имахме много срещи, много формати, в това число с президента Радев, с различни министри, евродепутати. Очакваме от премиера Борисов и от лидера на ПЕС Сергей Станишев да мобилизират своите колеги от останалите държави-членки. Цялото интервю с Пламен Димитров можете да чуете от звуковия файл.
Oще »