Платеният годишен отпуск остава 20 работни дни. Депутатите не приеха той да бъде увеличен от 20 на 25 работни дни, като не отхвърлиха на първо четене промени в Кодекса на труда.
Измененията бяха предложени от независимия народен представител Георги Кадиев. Той се мотивира с данните, че повече от половината българи страдат от стрес на работното място. По данни на синдикатите в страната повече от половината българи страдат от такъв на работното място. При неговото натрупване пък той е сред основните причинители на неработоспособност, отпадналост, чувство на незадоволеност от работата, включително на сериозни заболявания. От 148 гласували депутати – „за” бяха 16, по 66 бяха „против” и „въздържал се”.
По време на обсъждането на промените се разрази дискусия между независимите Георги Кадиев и Велизар Енчев от една страна и от друга депутата от ГЕРБ Красимир Велчев.
„Великденската и Коледната ни ваканция трябва да бъдат като на всички останали български граждани. Вие не сте с нищо повече от българския лекар, учител и апропо. Цял месец почиваме през август, а вие не искате да увеличите с 5 дни почивката на редовите български граждани. Това е срам и позор за българския парламент“, заяви категорично Енчев от парламентарната трибуна.
„Народните представители имат годишен отпуск 32 дни. Отпуските, които са по Коледа и Нова година са фиксирани със закон и общият сбор е 32 дни. Народните представители нямат право на неплатен отпуск. Те не избират кога да почиват“, категоричен бе депутатът от ГЕРБ.
В спорът за депутатския отпуск се намеси и председателят на парламента Цецка Цачева. Тя обясни, че работата на Народното събрание не се фиксира от начало на работен ден и край, така както това е обичайно за всички полагащи труд.
„Народните представители работят по своите избирателни райони в дните, които са обявени като ваканции. Това, че има депутати, които не посещават районите си, не означава, че това се пренася механично към цялото Народно събрание“, уточни още Цачева.
В скандала се включи и лидерът на БСП Михаил Миков, информира „Стандарт“. Той посочи, че днес съществуващите синдикати не са достатъчно привлекателни и бизнесът не вижда в тях защита на интересите им.
„Не 5 дни, 10 дни да дадем повече отпуск, само че ако това е с цената на съкращения и намаляване на работната заплата? От БСП няма да подкрепим това предложение“, отсече Миков.