Сметката за тока ще се увеличи с 1 лв. от първи юли. Две трети от жителите на страната ще плащат повече за електричество. Единствено абонатите на дружеството, което доставя ток в Южна България - ЧЕЗ, ще плащат с няколко стотинки по-малко. Това показва предложението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за актуализацията на цените на електроенергията за бита, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".
Най-сериозен скок чака варненци и останалите жители на територията, обслужвана от Е.ОН. Увеличението ще дойде най-вече от нощната тарифа, която се увеличава с 8.79%. При дневната скокът е минимален - 0.08 на сто. Така, ако средното потребление на тричленно семейство е около 300 киловат часа на месец, от които 200 се харчат през деня, то след 1 юли това домакинство ще трябва да похарчи с около 1.03 лв. повече за месечната си фактура за електричество и ще плати общо 49.39 лв. В момента за същото количество ток сметката е 48.36 лв.
Малко по-слабо увеличение чака клиентите на ЧЕЗ. За същото потребление жителите на Западна България в момента плащат общо 46.69 лв., а от лятото сметката ще се увеличи до 47.57 лв. Увеличението на двете тарифи е почти идентично, като дневната скача с 1.92%, а нощната - с 1.80%.
Най-облагодетелствани от предложените от ДКЕВР цени са клиентите на ЕВН. При тях дневният ток поскъпва с 0.05%, което ще се отрази на месечното им дневно потребление едва с 2 стотинки. При нощната тарифа обаче има сериозно намаление от 2.24 на сто. Така сметките за електричество след 22 ч ще струват на пловдивчани и другите клиенти на ЕВН с 27 стотинки по-евтино спрямо сега действащата цена. Като цяло сметката на жителите на Югоизточна България, които имат средно месечно потребление от 300 киловат часа, ще падне с 25 стотинки.
Новите цени ще бъдат обсъдени утре в ДКЕВР. Очаква се сериозен протест от страна на електроразпределителните дружества, тъй като преди около два месеца те поискаха от ДКЕВР да им разреши доста по-сериозно поскъпване на крайните цени от над 10%. Окончателните тарифи ще бъдат приети в края на юни.