Електронното дистанционно гласуване ще увеличи избирателната активност. Това каза президентът Росен Плевнелив по време на кръглата маса на тема "Изборният процес: проблеми и решения”. Събитието беше организирано от държавния глава.
"Със сигурност в недалечното бъдеще електронното гласуване ще бъде основен метод на гласуване в демократичния свят, с оглед напредъка на технологиите, но и в България, в резултат на въвеждането на електронното правителство. Видяхме миналата година колко много български граждани се преброиха в Интернет – 4,5 млн. Към днешна дата 5 млн. български граждани са в Интернет, 2,5 млн. български граждани са във Facebook. Не само младите биха се възползвали от електронното гласуване, а със сигурност и хората в неравностойно положение. А българите в чужбина са 100 % в Интернет", посочи Плевнелиев.
Мотивът електронното гласуване да се превръща в нещо като "панацея", която ще "изцели" изборния процес у нас, е, че по този начин ще се повиши избирателната активност. Промяната ще засегне особеномасово негласуващите млади, посочват от прессекретариата на държавния глава.
Ще бъде въведена забрана председатели на предизборни щабове да са членове на изпълнителната власт. Това съобщи от своя страна вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Предложението, което ще бъде направено от ГЕРБ, ще важи за хората, заемащи позицията министър, вицепремиер или премиер.
През изборната 2011 г. Цветанов бе от най-критикуваните политици заради решението си да оглави предизборния щаб на ГЕРБ, макар че е член на изпълнителната власт. Опозицията го обвини, че използва полицията, за да ги репресира и да си подсигури победа на изборите. Всички тези обвинения вицепремиерът определи като огромни спекулации, информира iNews.bg.
Трябва да има публичност на заседанията на Централната избирателна комисия и публикуване на протоколите. Това обясни още днес Цветанов. Той обаче не е съгласен с това, че на заседанията трябва да присъстват всички заинтересовани. Според сметките става дума за 2 хил. души и това ще наложи ЦИК да заседава в НДК или в зала "Арена Армеец".
Председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова съобщи, че вече е предвидила текст в Изборния кодекс, който ще позволи публикуването на стенограмите от заседанията на ЦИК. Тя подкрепя идеята за онлайн излъчването им и предлага да се изготвят интернет страници на регионалните и общинските избирателни комисии.