Всеки от нас има какво да даде и е длъжен да даде, когато става въпрос за прогреса на държавата. Америка прави реформи, защото знае, че ако не ги направи, през 2025 г. ще е втора Гърция. Тепърва Франция и Италия ще влизат в едни съвсем други ситуации, при които България с нейното толкова ниско самочувствие, че няма какво да покаже и не е лидер в нищо, може да се окаже, че идва от бъдещето. Това заяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.
Той взе участие в кръгла маса, по повод стартирането на новия проект на Форума "Лидери за бъдещето", целящ подпомагането на професионалното развитие и лидерското мислене на талантливите млади хора в България. Организатор на събитието, което се проведе с медийната подкрепа на Econ.bg, беше Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ).
Министърът прогнозира, че в някои страни ще има висока инфлация, банкови фалити и ще трябва да се правят тежки реформи, ще трябва да се приватизира и да се продават острови. Това ще се наложи, тъй като харченето, а не икономическата логика, е станало символ на голяма част от решенията през последните 10-15 г. Според представената днес прогноза много бъдещи поколения в различни държави ще трябва да плащат за тези харчове.
От тази гледна точка България - колкото и да е скромна и да не показва моженето си, мина през краха на 90-те години, обяви регионалният министър. Той припомни за периодите на хиперинфлация, "жестоката приватизация", краха на куп банки и пренаписването на множество системи, включително и банкови. Днес тази държава е една от най-стабилните финансово в Европа.
Голяма част от полиците през 2009 г. са били на мнение, че е по-добре проектът за магистрала "Люлин" да не се завършва, или както министърът се изрази - "да се остави да падне". По този повод Плевнелиев разказа, че шест месеца е обикалял Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и е питал кога и колко ще струва магистралата и дали има план, по който проектът да бъде завършен. Той припомни, че още през 2007 г. аутобанът е станал един от най-големите символи на измами с европари. Тогава той е бил "в компанията" на басейн за крокодили в Италия и определен публичен дом в Испания, които са били построени с евросредства.
По време на събитието представителят на "Шел" Ханс ван дер Луу коментира, че талантът е най-големият и ценен ресурс. Той добави, че талантът трябва да се развива и акцентира върху нуждата от обучение. От своя страна зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов коментира, че все още е налице дисбаланс в образованието у нас, както и че страната все още губи най-талантливите си и амбициозни млади хора.