Работата на Народното събрание започна с обръщение на президента Росен Плевнелиев. В речта си той обобщава резултатите от "месеца на политическите консултации", които проведе по своя инициатива с парламентарно представените политически сили.
До края на годината ще бъде готова Дългосрочната програма за развитие за България до 2020 г. Тя трябва да бъде реализирана като план за действие и да даде силен коз в ръцете на правителството в рамките на Пакта за финансова стабилност, изтъкна държавният глава.
Подкрепата за икономическия растеж и мерките за заетостта са също сред приоритетите. Държавният глава посочи, че е необходима помощ за малките и средните предприятия, както и че се нуждаем от политика за привличане на инвестиции. "Преодоляването на младежката безработица трябва да бъде свързано с по-качествено образование и с финансови мерки в Бюджета", изтъкна Плевнелиев.
Той оцени като правилно решението на България да се откаже от АЕЦ "Белене". В допълнение беше обяснено, че България е световен шампион по пилеене на енергия. За мерките за енергийна ефективност ще са необходими поне 1 млрд. лв.
Плевнелиев изтъкна необходимостта от реформи в сферата на сигурността, съдебната система, администрацията и водния сектор, информира БНР.
В лицето на "Синята коалиция" имате партньор за всяка една теза и добра идея – подход на диалог, на протегната ръка.Това заяви от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на "Синята коалиция" Мартин Димитров от името на парламентарната група в отговор на обръщението на президента на Република България Росен Плевнелиев, предаде Агенция „Фокус”.
Той добави: "Искам да засегна темите, които не намериха достатъчно място във Вашето изказване, по които трябва да работим заедно оттук нататък. Една от темите е: Кой всъщност е истинският двигател на реформите в България? Без консенсус по ключови тежки реформи те просто не се случват, по тях няма сериозен парламентарен консенсус". Според "синия лидер" в програмата на държавния глава трябва да присъства и борба с монополите и защита на конкуренцията. Това се налагало, тъй като картелите не виждали, че имат истинска работеща държава зад себе си. Последиците са, че инвеститорите си заминавали.