"Пенсионната реформа няма алтернатива и, ако не бъде извършена сега, след това всички българи ще трябва да плащат цената". Това заяви новозибраният президент Росен Плевнелиев в Пловдив. По думите му отговорната позиция е пенсионната реформата да се направи сега и то по най-дабрия начин.
Плевнелиев отбеляза, че на него самия му липсва по-голяма прозрачност на обосновката и какви точно ефекти ще постигне увеличаването на възрастта до 65 години. "Всички европейски държави направиха пенсионните си реформи, защото в цяла Едропа нямат алтернатива", посочи Плевнелиев, цитиран от БТА.
Вариантът за вдигане на пенсионната възраст с по 4 месеца на година (2012 -2014 г.) за всички категории труд не е лошо решение, коментира министърът на
икономиката Трайчо Трайков. Той припомни, че във Великобритания пенсионната реформа се изтегля с 8 години напред.
"Грешките в пенсионната система са от 20 години". Това каза по ТВ 7 премиерът Бойко Борисов.
По думите му пари от държавата- за детски градини, естакади, тунели, отиват за попълване на дефицита в Националния осигурителен институт (НОИ).
Борисов отхвърли твърдението, че забавя реформите в пенсионната система. „Първото предложение на Дянков беше - вместо от 2015 г., от 1 януари 2012 г. да започнем с 4 месеца на година да вдигаме пенсионната възраст за всички категории. Казах им на депутатите и Изпълнителната комисия - дали е 4 месеца или една година, шумът ще бъде един и същ. Да го направим с една година и ще видите, че и на 4 месеца ще се радват. Той обясни, че със синдикатите са били договорили увеличение по 4 месеца на година от 2015 г., пише Dariknews.bg.
Според премиера никой разумен лидер на партия не би искал в тази криза да управлява. "С всяко едно съсловие ние в момента влизаме в конфликт - това са наши избиратели. Каквото и да стане, като дойде половин България да протестира - ще ни сменят, ще дойдат тези, които направиха дупката в бюджета. Добре дошли са - да дойдат. Ако не искаме тези поколения да се окажат след 10 и 15 години да нямат пенсии, сега трябва да го направим", категоричен беше Борисов.
От 1 януари 2012-а пенсионната възраст се вдига с по четири месеца в следващите три години. Ние се вслушахме в гласа на хората от митинга и правим това, което бяхме предвидили за година, плавно.
Това е окончателното решение, няма да отстъпим повече, заяви социалният министър Тотю Младенов пред bTV.
Той обясни, че с тази стъпка през 2017 година осигурителният дефицит ще намалее с 2 милиарда и 67 милиона лева, а през 2020 година сумата ще достигне до 6 милиарда лева. По думите му липсите ще
намалеят за сметка на увеличението на пенсиите.
„Има демографска криза, оказва се допълнителен натиск, по-малко приходи - ние нямаме друг изход. Ние сме длъжни да защитим парите на нашите майки и бащи и на бъдещите пенсионери”, коментира
министърът.
От 1 януари 2014 година пък ще падне таванът за новите пенсионери и така те ще могат да получават месечни суми в зависимост от осигурителния си принос. За останалите ограничението за максимум на
пенсията ще отпадне постепенно.
По отношение на нереалните инвалидни пенсии Младенов заяви, че проблемът ще се реши, след като ТЕЛК-овете минат към НОИ, което се очаква да се случи от средата на другата година. Другите липси в осигурителния бюджет се очаква да се попълнят с криминализирането на укриването на осигуровки. Предвижда се този текст да бъде записан в Наказателния кодекс от началото на 2012 г.
КНСБ официално заявиха, че няма да участват в предвиденото за днес заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).