Българските компании няма да бъдат дискриминирани в тръжната процедура за автомагистрала "Тракия", заяви регионалният министър Росен Плевнелиев след срещата си с представители на Американската търговска камара у нас, предаде БГНЕС.
Той гарантира, че всички фирми ще имат равен шанс в търга и дори има революционната идея да наеме къщата на "Биг Брадър" за търга на магистралата, за да се гарантира честност и прозрачност на процедурата. Необходимо условие за фирмите кандидати ще бъде да имат опит в строителството на подобни съоръжения, но не е задължително това да са магистрали. Плевнелиев не е привърженик на идеята на браншовите организации 2 км първокласен път да се признават като построен 1 км магистрала.
Очаква се не по-късно от края на октомври да бъде одобрена тръжната процедура за магистралата, за да може тя да стартира през ноември. В момента се работи интензивно по условията на процедурата, заедно с партньори от ЕС и "Джаспърс", като се избира между три различни базисни модела на тръжна процедура, отбеляза министърът.
Пред представителите на Американската търговска камара Плевнелиев отбеляза още, че има общини в България, които са получавали двойно финансиране за проектите си. По една обществена поръчка са подписвани два-три договора в някои райони в страната. Според Плевнелиев общините са били толкова креативни, че са се опитвали да получат по един проект едновременно финансиране и от държавата, и по оперативните програми. В момента, в който се изясни кои са тези общини, ще се преценява на кого и как ще трябва да връщат пари. 156 общини са се възползвали от правителствените програми и за периода 2006-2007 г. са получили средства за проекти срещу ангажимента след това да кандидатстват за европейско финансиране. Той отбеляза, че има и общини, които въпреки че нямат добра инфраструктура, искат пари от министерството за монтаж на видеокамери. Някои от тези общини са изготвили проекти на стойност около 5-6 млн. лв., от които половината са били предвидени за видеонаблюдение. Сред общините, поискали нецелесъобразно средства, е Гоце Делчев, която препоръчва да бъде финансирана ротонда за 100 хил. лв. - цена, която още след първата проверка на министерството е паднала до 50 хил.лв. Община Белослав пък, която има проблем с улиците и тротоарите, иска да инсталира 80-годишен бонзай на стойност 80 хил. лв. Община Кърджали е поискала финансиране за 5 фонтана, всеки от които струва по 200 хил лв. "Аз съм строил фонтани за 30 хил лв.", отбеляза министърът. Той припомни, че в първите дни от управлението си правителството е представило 200 папки с нарушения в прокуратурата.