Държавата трябва да улесни процедурите за инвестиране у нас за глобалните бизнес партньори, и по-специално в сферата на инвациите. Това заяви категорично държавният глава Росен Плевнелиев, който днес откри Осмия национален иновационен форум на тема "Иновации и конкурентоспособност".
За целта трябва да паднат визите и да се въведат преференции за инвеститорите.
"Какви 4 млн. лв и 50 работни места!", възмути се президентът по повод изискването за получаване на българско гражданство към чуждестранните инвеститори.
Той отново повтори един от мотивите си, с които върна промените в Закона за инвестициите в парламента преди седмици: "В Германия изискваната инвестиция е 500 хил. лв.".
Освен това според Плевнелиев изискванията към инвеститорите трябва да са регионално диференцирани - според това дали районът, в който те искат да вложат парите си, е беден или богат, дали е слабо или силно населен. Припомняме ви, че на 6 декември президентът обяви, че ще наложи вето на закона, защото не е съгласен с някои от разпоредбите му.
Държавният глава обясни, че страната ни вече е започнала да реализира мащабна иновационна програма.
"Знаем какво трябва да се направи, сега трябва да действаме", каза Плевнелиев. Той посочи като пример иновационните екосистеми, а именно - високотехнологичните паркове "София тех парк" (който вече се реализира) и "Фууд тех" (за който има идея да се изгради в района на Пловдив).
"Освен тези системи, мой приоритет е изграждането у нас на икономика, базирана на знанието", каза Плевнелиев.
Той съобщи, че вече е постигнат пробив зад граница - българската диаспора в САЩ, Израел и Германия е проявила интерес към участието в иновационни проекти у нас. "Нека сме креативни, но заедно", призова по този повод президентът.
Освен това той изтъкна, че е необходимо в България да се създаде механизъм за координиране на съвместната работа в сферата на иновациите, а не да се "работи на парче". "Само така нещата ще се случат", е неговото мнение.
Президентът изказа благодарност на посланиците на Китай и Южна Корея, които присъстваха на форума. С китайски фирми си сътрудничим в много проекти, докато Южна Корея ни помага при разработването на иновационните технологични паркове, каза Плевнелиев.
Той похвали организаторите на събитието за това, че дават платформа за разговори и възможност за първи път на една маса да седнат бизнесът, правителството и различни икономически организации.