Близо 5% от средствата по Оперативна програма (ОП) "Конкурентоспособност", което е около 48 млн. евро извън инициативата JEREMIE, са разплатени с бизнеса. Това съобщи вчера на семинар в Боровец заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов.
До края на тази година ще бъдат отворени процедури по ОП "Конкурентоспособност" на стойност 545 млн. евро. 71% от всички постъпили искания за плащания по програмата до момента са разплатени. Неразплатените суми са за близо 15 млн. евро. Общо за цялата програма са изплатени 248 млн. евро.
Ангелов заяви, че предвидената сума за инструмента JEREMIE е на стойност 200 млн. евро. Проектират се седем схеми по Оперативната програма, които да изчерпят ресурса й. Четири от тях ще бъдат обявени до месец-два и ще останат още три големи схеми. Едната от тях е именно JEREMIE, другите са за енергийната ефективност и за технологичните паркове.
Относно финансирането Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) подготвя нова възможност за получаване на нисколихвени кредити от страна на малките и средните предприятия (МСП) по инициативата JEREMIE. Предложението на ведомството е да има още един револвиращ инструмент, който да бъде от порядъка на 100-200 млн. лв. В момента с Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) се прецизират размерите на ресурса. Надеждите на МИЕТ са този процес да приключи до края на септември, след което да бъде приложен и моделът на схемата, да бъде посочен точният ресурс, а също и да се определи по какъв начин той ще бъде дистрибутиран през банките. "Идеята е да бъдат намалени значително лихвите, които предприятията плащат на банките", посочи Ангелов.
Зам.-министърът даде и няколко примера. "Нашето предложение в момента е тези 100 до 200 млн. да бъдат с 0% лихва от нашия ресурс. Той да бъде комбиниран с ресурса на банките, чиято лихва варира между 9% и 12%, така че към предприятията ресурсът да отива с лихва от порядъка на 5-6%". Така, ако фирма спечели проект по този инструмент, част от финансирането ще бъде от кредит с 0% лихва по JEREMIE, а останалата част от сумата ще идва от нисколихвен (в рамките на до 10%) кредит от банка, обясни той.
Друго предимство на тази схема е, че бенефициентите ще могат да получат финансиране за проектите си веднага.
"Това е разликата с грантовите схеми, където проектите трябва да се финансират от банките с лихви от порядъка на 10-12%. Много от проектите от по-ранните схеми отпадаха, защото фирмите не могат да финансират този междинен период", каза още Ангелов.
Решението да се стигне до тази мярка е продиктувано от факта, че финансирането на МСП е един от основните проблеми не само пред нашата икономика. "Освен това достъпът до финансиране е един от приоритетите у нас и в ЕС", изтъкна зам.-министърът.
"Това, което правим с револвиращото инвестиране, е да бъде покрит целият спектър от развитието на компанията. От рисковото финансиране за най-малките до взаимното инвестиране за по-напредналите компании", коментира той.
Относно оплакванията на компаниите, че процедурата е тромава, а обещаното финансиране се получава много трудно, Ангелов посочи, че е възможно допълнително улесняване на целия процес. „Всяка нова процедура ползва опита на предишните", каза той.
По схема „Зелена индустрия" към големите предприятия, които са много енергоемки, ще бъдат насочени 40 млн. евро.
"Направихме анализ на това какъв е остатъчният ресурс за големи предприятия - той е ограничен до 20% по оси от програмата. Видяхме какво може и решихме, че тази схема може да стартира още тази есен. В нея ще има елементи за енергоспестяващо оборудване или технологична модернизация. Тази схема ще бъде пусната преди схемата с Европейската банка, която ще бъде за 150 млн. евро и която е изключително за МСП", допълни Ангелов.