По-голямата конкуренция може да намали цените на горивата

20.08.2012 | 16:50
по статията работи: Петър Чернев
Според Явор Алексиев от ИПИ цена от 3 лв. за литър бензин не е нереалистична прогноза
По-голямата конкуренция може да намали цените на горивата

В края на миналата седмица най-масовият бензин А95 се продаваше в бензиностанциите между 2.73 и 2.76 лв. за литър, а дизеловото гориво - около 2.67-2.69 лв. за литър.

В интервю пред БНР вчера финансовият експерт Кольо Парамов прогнозира, че цените ще достигнат до 3 лева в края на септември тази година. Държавата не разполага с достатъчно механизми, за да влияе върху цените на горивата. Това каза ден по-рано министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на посещението си във Варна.

За намаляване на цените на горивата държавата може да се намеси за намаляване на надценките на производителите и търговците. Това заяви бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в сутрешния блок на Българската национална телевизия. Нищо не може да се направи обаче по отношение на обективните фактори за ръста на цените, каквито са цената на суровия петрол и курсът на долара спрямо лева. Той добави: "Когато има свободна конкурентна среда, тези надценки са възможно най-малките, които определят пазара. Когато има проблеми с пазарната среда, тогава тези надценки могат да бъдат по-големи от колкото е необходимо и нормално".

Бившият министър препоръча да се разреши и данъчни складове в Румъния и Гърция да се използват за съхраняване на горива, които се продават в България.

Това, което държавата може да направи за цените на горивата, е да гарантира конкуренцията. Коментарът за Агенция "Фокус” направи икономистът от Института за пазарна икономика Явор Алексиев. Той добави, че Комисията за защита на конкуренцията трябва да си върши работата.

"Общо взето много малко други неща могат да бъдат направени. Всякакви идеи за дотация на цени, замразяване и така нататък, означават, че тази разлика ще трябва да бъде покрита чрез някакви допълнителни разходи за бюджета. Впоследствие ще трябва да бъдат събрани отново от данъкоплатците, така че просто ще се измести фокусът на проблема върху нещо друго", каза експертът. Според него няма механизми, които решаващо могат да окажат някакво влияние, особено в краткосрочен план.

В момента няма нереални прогнози за цените на горивата. По думите на Алексиев възможно е бензинът да стигне 3 лева за литър. Това обаче ще зависи от международната обстановка в Близкия изток. Експертът добави: "Ако се стигне до конфликт там, най-вероятно наистина ще станем свидетели на шоково поскъпване. На този етап поне по-скоро поскъпването е функция от търсенето и предлагането. Слабото евро е изключително силен и важен фактор за България и за другите държави в ЕС. Когато имаше предишен пик от 138 долара за барел сорт „Брент”, цените тук бяха по-ниски, но еврото се разменяше за 1.60 долара. В момента курсът е около 1.25 долара. Тоест покупателната способност на европейската валута пада, и това съчетано със силния долар, и покачващата се цена на петрола оказва много силно влияние върху държава като България, където покупателната способност на населението е по-ниска".

Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...