По-ниски разходи за храна гарантират средствата за наеми и кредити

27.11.2009 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Освен от доходите, рискът за неплащане на сметки се влияе и от пола и образованието
По-ниски разходи за храна гарантират средствата за наеми и кредити

Очаква се намаляване на разходите на домакинствата за храна през следващите шест месеца, за да могат да покрият разноските за здраве, образование и да обслужват теглените кредити. Това показва представеното в сряда проучване за навиците за плащане на българските домакинства, направено от компанията за управление на дългове EOS Matrix.

Проучването е проведено в края на септември и началото на октомври сред 1150  български домакинства, като обхваща изминалата половин година и нагласите за предстоящите 6 месеца. Периодът април-септември се характеризира със значително влошаване на икономическата ситуация в страната, а този от октомври до март 2010 г. е изключително трудно предсказуем по отношение на икономическото развитие, посочват от EOS Matrix. Целта на изследването е да улови пречките пред бюджетите на домакинствата и по този начин да осигури на съответните институции допълнителна информация за вземане на решения.

Разходната група, която се очаква да бъде подложена на значителен риск от неплащане през следващите 6 месеца, е храната, която представлява и основният разход на домакинствата.

Не се очаква промяна в разноските за наем за жилище, здравеопазване и образование. Въпреки че нагласата за неплащане расте и при вноските по банкови потребителски кредити, ипотеки и кредитни карти, според анализа на данните от компанията тя остава сравнително ниска. Най-голяма вероятност за неплащане на задължения се наблюдава при разходите за електричество.

Храната, ипотеката, потребителският кредит, образованието и сметките за ток са най-често посочваните разходни приоритети на домакинствата. Едва около 33% от анкетираните декларират, че са имали достатъчни средства да покриват вноските си по ипотеки, потребителски кредити и лизинг на автомобили през април-септември. Също около 33% казват, че ще имат достатъчно пари за ипотеките и през предстоящите шест месеца.

Над 25% от домакинствата са заявили недостиг на доходи за покриване на разходите за храна през последните шест месеца. Близо 33% не са можели да спестяват, а повече от 25% няма да могат да го правят и в близките месеци. Над 20% няма да могат да покриват разходите си за алкохол, цигари, облекло и обувки.

Същевременно очакванията на хората по отношение на трудовата им дейност са позитивни. С 5% се увеличават тези, които разчитат на заплата през следващите шест месеца, с 8% повече са домакинствата, които очакват доходи от допълнителни трудови дейности. Друга позитивна перспектива е 2-процентният ръст в очакваните приходи от продажба на имоти. Тези прогнози изцяло се базират на външни пазарни фактори, посочват от EOS Matrix. В същото време намалява делът на домакинствата, които очакват приходи от спестявания, финансова подкрепа от роднини в страната, стоки на кредит и потребителски банкови заеми.

Доходите, полът и нивото на образование са основните фактори, които влияят върху нивото на риск да не се плащат сметките. Жените например са склонни в по-голяма степен от мъжете да не плащат, по-образованите са и по-безрискови. Рискът ипотеките да не се погасяват намалява при домакинствата с деца.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...