По отношение на сключените трудови спогодби, сътрудничеството между България и Германия е на изключително високо ниво. Това констатира парламентарният държавен секретар на Германия, Ханс Йоахим Фухтел, който днес се срещна с изпълнителния директор на Агенцията по заетостта (АЗ) - Росица Стелиянова. В присъствието на българското социално аташе в Германия - Тинка Троева, те обсъдиха положителни практики на пазара на труда между двете страни и удовлетвореността от съвместната работа на българо-германските центрове за професионално обучение като партньор на агенцията.
Около 3 000 българи работят към момента в Германия само по две от действащите общо 5 споразумения за партньорство между двете страни - в сферата на строителството (2578 човека) и в областта на медицината (близо 200 лекари и медицински работници), съобщиха от АЗ.
Оживление от началото на тази година има по отношение интереса на български работници към предоставени възможности за сезонна заетост на германския трудов пазар. 185 оферти са пристигнали за такава заетост у нас от страна на германски фирми само за първите шест месеца на 2010 г., при 220 оферти за цялата 2009 г. Справките сочат, че има работници, които 5, 6 до 7 поредни години работят при един и същи работодател в Германия, което затвърждава положителните тенденции на европейския пазар на труда в посоки мобилност, адаптивност и ефективност.
По данни на дирекция „Международна трудова миграция и трудово посредничество" в Агенцията по заетостта, средно годишно по около 200 български студенти се възползват от възможността да стажуват и работят в Германия през последните няколко години.
Най-активно към момента се използват възможностите на споразумението между Агенцията по заетостта и Федералната Агенция по труда за посредничество на български работници за срочна трудова заетост в областта на хотелиерството, ресторантьорството, в домакинства с лица, нуждаещи се от грижи и в селското стопанство.
В заключение в края на срещата бе констатирана обща тенденция на Европейския трудов пазар по отношение на антикризисните мерки, които се прилагат с превес към обучение и преквалификация. Ще се търсят и нови форми на комуникация между двете страни, с цел улесняване на достъпа и намаляването на обективните пречки за работа на територията на двете страни.
Ханс Йоахим Фухтел днес се срещна и с министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов. Приоритет на МТСП през 2011 година на пазара на труда ще бъдат младежите до 29 години, възрастните над 55 години, хората с увреждания, безработните и хората без квалификация, заяви министър Младенов.
По време на срещата министър Младенов представи антикризисните мерки на МТСП в сферата на заетостта, квалификацията, преквалификацията и обучението. Той подчерта, че петте Българо-германски центрове за професионална обучение са успешен проект в областта на квалификацията и еталон за качеството на обучението в България.
В Европа образователните центрове ще набират все по-голяма популярност, каза в разговора федералният секретар по труда и социалната политика на Германия Ханс-Йоахим Фухтел. Той запозна министър Младенов с начините за финансиране на немските обучителни институции като подчерта, че трябва да се търси по-широко финансиране от европейските фондове.
Двете страни подчертаха традиционно доброто сътрудничество в областта на социалната сигурност и заетостта между България и Германия. Държавният парламентарен секретар по труда и социалната политика на Германия Ханс-Йоахим Фухтел отправи покана за визита на българска делегация в провинция Баден-Вюртемберг за трансфер на добри практики в областта на социалната политика.