Борсите в Азия регистрираха растеж по време на последната търговска сесия за седмицата, който може да спомогне за постигането на нарастване на индексите и на седмична основа, след като Европейската централна банка обяви, че увеличава програмата си за количествени улеснения и намалява всички основни лихвени проценти. Обявяването на увеличаването на програмата доведе и до ръст на борсовите индекси в Европа и макар първоначално иднексите в Азия да регистрираха спад към обяд повечето борси по света излязоха на зелена територия.
Широкият индекс MSCI за Азия и Тихоокенаксия регион (без Япония) се покачи с 0,8%, като по този начин се насочи към ръст на седмична основа от 0,8%. Борсите в Австралия приключиха седмицата с ръст от 0,3%. Японският Nikkei 225 също се покачи, приключвайки търговията в петък с ръст от 0,5%. Въпреки това затварянето на зелено след последната търговска сесия за седмицата не му помогна да приключи позитивно и самата седмица, през която индексът се смъкна с 0,4%.
Въпреки това от Китай дойдоха негативни новини, след като финансовият регулатор в страната изтъкна, че планира да разреши на търговските банки да извършват суап на дълг към акции. Индексът CSI300 на Шанхайската фондова борса изгуби 0,6% от стойността в петък, а съставният индекс SSEC се понижи с 0,7%. Същевременно Народната банка на Китай посочи, че ще се стреми да задържи стойността на юана на високи равнища и обвърза юана към долара при най-високото му равнище за 2016 г. от 6,4877 юана за долар.
Въпреки първоначално положителните данни от борсите в Европа, инвеститорите на Стария континент отново бяха обхванати от скептицизъм. „В резултат на вчерашното разочарование (заради обявените политики от страна на Европейската централна банка) фондовите пазари в Европа може да завършат седмицата със спад за пръв път от понижението на 11-и февруари“, коментира главният пазарен анализатор в CMC Markets Майкъл Хюсън, цитиран от Reuters.
Въпреки това инвеститорите на пазарите в Европа побързаха да се възползват от ситуацията на пазарите, което оказа скоростен ефект върху държавните ценни книжа на някои държави. За кратко по време на търговията в петък Германските 10-годишни облигации се удвоиха от 16 до 32 базисни пункта. Еврото се търгуваше при около 1,1175 долара за евро, след като нарасна от 1,0820 долара за евро.