Повечето случаи на полицейско насилие в БГ остават ненаказани

14.05.2011 | 12:27
по статията работи:
Искам да подчертая също, че България е една от страните със сериозни проблеми при прилагането на решенията на Европейския съд, заяви Барбора Чернушакова
Повечето случаи на полицейско насилие в БГ остават ненаказани

Европейският съд по правата на човека осъди България по два случая, защото не е предоставила защита от малтретиране и не е защитила правото на живот, съобщава БГНЕС.

Така обясни по БНР лошата оценка в доклада на международната правозащитна организация "Амнести Интернешънъл" Барбора Чернушакова, отговорник за частта от доклада, отнасяща се до България и държавите-членки на Европейския съюз.

"Първият случай е делото за убийството на Данчо Въчков, застрелян в главата при полицейско преследване през 1999 г. Вторият е случаят с Петър Каранджа, също застрелян от полицаи при арест. Ето защо заедно с неправителствените организации в България ние също изразяваме безпокойството си от факта, че законодателството за употребата на огнестрелно оръжие от органите на реда е неадекватно. В доклад на "Отворено общество" се посочва, че полицейското насилие се е утроило през 2010 г.

Искам да подчертая също, че България е една от страните със сериозни проблеми при прилагането на решенията на Европейския съд в Страсбург и една от страните, където има много случаи на насилие на полицаи над граждани. Въпреки, че данните в нашия доклад са от миналата година, Българският хелзинкски комитет продължава да ни изпраща нови сигнали за полицейско насилие, като мнозинството от случаите остават безнаказани. Нищо ново не се случва и по отношение на дискриминацията на ромското население", каза Чернушакова.

По думите й при много случаи на полицейско насилие властите не провеждат задълбочено разследване съгласно Конвенцията за основните човешки права. Тя посочи и няколко регистрирани случая на насилствено изселване на роми. "Има проблем с цялостното отношение на българските власти към ромите. Например през март 2010 г. Европейският съд за правата на човека осъди страната заради дискриминационно отношение на съдебната система. Въпреки искането на прокуратурата за условна присъда за измама, окръжният български съд осъжда ефективно жена от ромски произход, като в мотивите си посочва, че условната присъда за представител на малцинствата няма да се приеме за истинско наказание. Недопустимо е подобно отношение да се демонстрира открито в съдебната система", категорична бе Чернушакова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...