83% от българите са на мнение, че ако електроенергията спре да бъде произвеждана в атомни централи, цената на тока ще се увеличи значително. Това показват резултатите от национално представително проучване на GFK-България, проведено през декември - януари. Производството на електроенергия в АЕЦ за разлика от другите алтернативи, се отличава с ефективност и бъдещ потенциал, смятат българите. Отношението към ТЕЦ е най-полюсно в смисъла на скъпо, вредно и боравещо с ограничени суровини.
В подкрепа на това твърдение е и мнението на повече от половината интервюирани, че АЕЦ производството е значително по-евтино от производство на електроенергия в ТЕЦ, ВЕЦ и осигурява разумни цени на тока за крайния потребител. Евентуална икономическа полза би имало, ако се построи нова АЕЦ ("Белене" - бел.ред.), която ще привлече чужди инвестиции. Визията за бъдещи перспективи се подкрепя от 80% от българите, които споделят мнението, че ще има дефицит на ток, ако единствената ни АЕЦ спре дейността си и че България трябва да запази досегашните обеми производство на електроенергия.
Преобладаващата част от интервюираните (между 60% и 70%) считат, че Русия притежава опита и средствата за изграждане на подобна атомна централа и е надежден партньор в такава инициатива. Положителната оценка за проекта преобладава в пъти спрямо отрицателната: 52%:14%. Профилът на гражданина с положителна оценка съвпада в голяма степен с този на информирания за проекта: по-скоро мъж, със средно и над средното образование, работещ на пълен работен ден, симпатизиращ на ГЕРБ. Сред хората с неутрално отношение преобладават жените и такива, които не симпатизират на никоя политическа формация.
Мнозинството от българите приемат положително идеята за руски инвеститор и изпълнител на проекта. В голяма степен това корелира с принципната нагласа на гражданите, че Русия има опита и финансовия ресурс да изгражда атомни електроцентрали.