Финансовият министър Симеон Дянков е упълномощен от правителството да предприеме необходимите действия за подготовка емитирането на държавни ценни книжа, деноминирани в евро, на международните капиталови пазари. Това съобщават от правителствената пресслужба.
Съгласно Закона за държавния бюджет на България за 2012 г., по решение на МС министърът на финансите може да емитира ДЦК на международните пазари в размер до 2 млрд. лв. или тяхната равностойност в друга валута при условие за последваща ратификация.
През последните години емисиите на ДЦК на вътрешния пазар се използват като приоритетен източник за финансиране на бюджета, осигурявайки до около 80% от брутното дългово финансиране. Алтернатива на вътрешното финансиране е излизането на България на международните капиталови пазари. Пазарите на суверенни облигации са силно чувствителни към икономическите и политическите събития и възможностите за благоприятно финансиране са времево ограничени.
Към момента се наблюдава успокоение на международните капиталови пазари, което създава подходяща инвестиционна среда за външно финансиране на държавата, заявяват от правителствената пресслужба. Освен осигуряване на диверсификация на дълговите източници за финансиране, емитирането на държавни облигации, деноминирани в евро, ще представи България сред международната инвестиционна общност, допълват от там.
През януари 2013 г. България има задължението да изплати 818.5 млн. евро. Дянков имаше предложение средствата за пенсии от Сребърния фонд да се използват за закупуване на държавни и общински ценни книжа и погасяване на външния дълг. Предложението на финансовия министър беше подложено на големи критики. Впоследствие кабинетът взе решение изплащането на пенсии от фонда да започне най-рано от 2028 г. вместо от първоначално предвидената дата - 2018 г.
Като втори източник на финансиране се обмисляше набиране на средства от вътрешния пазар чрез емисия държавни ценни книжа. Пред депутатите в парламента Дянков заяви, че според него най-правилно е една част от нужната сума да дойде от приватизация на ненужни държавни активи, друга да бъде покрита с краткосрочни държавни ценни книжа със срок до три години, а трета - със средносрочни пет- или седемгодишни еврооблигации.
"Решението на правителството да пусне на международните пазари български държавни ценни книжа е решение, което трябваше да се вземе поради липса на избор". Това заяви Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ) пред Econ.bg.
Излизането на международните пазари винаги крие риск, но сега правителството няма избор, защото трябва по някакъв начин да осигури финансиране за покриване на задълженията. "Ако кабинетът се беше справил по-рано и по-добре с управлението на публичните финанси, може би сега нямаше да се налага да се емитират ДЦК, за да се плати главницата по стари задължения", казва Стайков. Той обаче счита, че това вече няма значение, тъй като България е в ситуация „тук и сега“ - реалността е, че имаме нужда от пари те най-добре се набавят от международните пазари.
Според Стайков на фона на развитието на българския кредитен пазар през последните години е добре по-голямата част от средствата за погасяване на българския дълг да се търсят от външни източници. Кредитирането в страната е слабо и ако държавата източи ресурс, който може да се използва от частния сектор, това би означавало още по-бавно възстановяване на кредитирането, а от там - и на икономиката ни.
"В момента има известно успокояване на ситуацията предвид новия пакет за Гърция, промените в правителствата в Италия и Испания и мерките на ЕЦБ", коментира въпроса и икономистът от Институт "Отворено Общество" Георги Ангелов за Econ.bg. "Това създава един благоприятен прозорец, който може да се използва, за да се издаде необходимия дълг за финансирането на дефицита и рефинансирането на външния дълг. Спокойствието на пазарите обаче е временно и ако не се действа бързо, може скоро да свърши", предупреди Ангелов.
"Правителството започна процедура по емисия на еврооблигации, обаче това е само началото - предстоят между два и три месеца на подготовка по самото издаване", заяви икономистът. Според него тази подготовка е трябвало да започне по-отрано, като най-добрият вариант е емисията вече да е факт. "Все пак, да се надяваме, че през следващите два-три месеца ситуацията няма да се влоши твърде много, за да може да се приключи успешно емисията на дълг", допълни Георги Ангелов.