Подготвяме стратегия за адаптация към промените в климата

26.05.2011 | 14:16
по статията работи:
Кристалина Георгиева: Вече живеем в свят, в който климатичните промени са реалност и трябва да се приспособим към тях
Подготвяме стратегия за адаптация към промените в климата

Експерти от министерства и агенции, неправителствени организации и посолства се включиха в дискусията: "Промените в климата и значението им за институциите и гражданите в България", организирана от представителството на Европейската комисия в България, международната природозащитна организация WWF и фондация „Европейски екологичен фестивал", като част от „Коалиция за климата България".

Комисарят за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева изнесе презентация на тема: "Да се научим да живеем в условията на променящ се климат". "Вече живеем в свят, в който климатичните промени са реалност и трябва да се приспособим към тях. Трябва да направим така, че температурата да не се вдигне с повече от 2 градуса", обясни тя. Според нея има много неща, които могат да се направят, за да се стимулира екологичния транспорт в България.

"Производството на биогорива има цена и тя е, че земята, която се използва за биогорива не се използва за храна", отбеляза Георгиева. Тя препоръча на правителството да се даде едно рамо на сертификацията на биопродуктите.

Между 1975 и 2009 г. бедствията са се увеличили пет пъти. За последните 10 години в Европа при бедствия са загинали 100 хил. души и са нанесени щети за 150 млрд. евро. Само през 2003 г. са загинали 70 хил. души в Европа заради горещините.

България е усвоила само 20% по програма за превенция на наводнения. В същото време застрахователните компании имат роля, защото, ако даден обект не може да бъде застрахован заради положението си, изграждането му няма как да се осъществи, подчерта еврокомисарят.

На откриването на форума присъства и министърът на околната среда и водите Нона Караджова, която каза, че борбата с промените в климата е основен приоритет на правителството. "Аз съм много щастлив министър, защото за първи път в нашата страна другите министри в кабинета не смятат, че мерките свързани с климата са работа само на МОСВ. Това са хоризонтални мерки и аз имам разбиране от министрите на икономиката, транспорта, земеделието, регионалното развитие", каза oще тя.

Около 15 институции в България генерират информация за емисиите на парникови газове и за източниците им. Ние направихме експертна работна група и създадохме наредба за реда на предоставяне на тази информация, припомни Караджова, цитирана от БГНЕС. Предстои старта на разработването на национална стратегия за адаптация към промените в климата. Създадена е работна група, която да обедини 15-те държавни институции, които в момента събират информация за емисиите парникови газове, каза още екоминистърът на срещата.

Програмният ръководител на WWF за България Веселина Кавръкова посочи, че плащанията за екосистемните услуги и възстановяването и опазването на влажни зони са сред начините да се предпазим от ефекта от климатичните изменения. За да се работи целенасочено по проблема обаче, е нужно партньорство на всички заинтересовани страни, съобщиха от организацията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...