Подготвяме процедура за избор на консултант за приватизацията на Булгаргаз ЕАД, обяви енергийният министър Милко Ковачев и така отново сложи на дневен ред продажбата на държавното газово дружество.
Консултантът трябва да изготви програма за преструктуриране на газовото дружество и да посочи подходящи методи за продажбата му, поясни още Ковачев. Освен това крайно време е държавата да върне на дружеството транзитните такси при пренос на синьо гориво, които сега на 100% са приход за държавния бюджет, смята министърът.
Транзитните газопроводи са собственост на газовия монополист, а не на държавата, поясни Ковачев. Според него отдавна отмина времето, когато Булгаргаз транзитираше
т. нар. безплатен природен газ, с който Русия и Украйна се издължаваха за българското участие в строежа на Миннообогатителния комбинат Кривой рог. Транзитните такси за пренос на газ са около 50
млн. лв. годишно и в момента засега целият им размер се прибира от държавния бюджет. Ковачев е на мнение, че това положение трябва да се промени и поне част от таксите да влизат в дружеството.
Проект за преструктуриране и приватизация на Булгаргаз има още от 1997 г. Тогава между правителството на Иван Костов и Световната банка бе постигната договореност, че преструктурирането и приватизацията на Булгаргаз са част от структурната реформа. Преструктурирането на Булгаргаз трябваше да протече на няколко етапа, като търговската дейност на дружеството се отдели от транспорта и транзита. Този проект бе забравен.
Сега обаче се увеличават както потреблението на газ в България, така и транзитът за Турция, Гърция, Македония. Предстои и пускане на газопровод към Сърбия и Черна гора.
Коментар на стр. 20
ЕНЕРГИЕН ПАЗАР
При сегашната структура на електропроизводство у нас страната ни ще запази лидерските позиции за регионалния енергиен пазар в Югоизточна Европа. Това прогнозира в събота пред журналисти Васил Анастасов, главен изпълнителен директор на НЕК ЕАД. Енергийният баланс на страната сочи, че 52% от електроенергията у нас идва от ТЕЦ, които използват български нискокалорични въглища, природен газ и около 18% вносни висококалорични въглища. 29% от тока се произвежда от действащите блокове на АЕЦ Козлодуй и 19% е от ВЕЦ. Общото производство е 45 млрд. кВтч годишно. Българската електроенергия се произвежда най-ефективно и е на конкурентни цени, тъй като вносните компоненти влияят минимално върху себестойността й, подчерта Анастасов./в-к ПАРИ