Президентът Георги Първанов подписа указ за обнародване на Закона за здравето, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Георги Първанов разглежда приетия закон като положителна стъпка в създаването на правните основи на държавната политика за опазване на здравето на хората, която идва да замести остарелия Закон за народното здраве.
Отчитайки важността на уредените със закона въпроси, президентът реши да го обнародва, въпреки многобройните му несъвършенства, се казва в съобщението.Законът не урежда добре важни въпроси като особената грижа за здравето на лицата с физически увреждания, профилактиката на професионалните заболявания, на сърдечно-съдовите, хроничните и други социално значими болести; не създава достатъчно гаранции за правата на пациентите.
Президентът намира, че от усъвършенстване в бъдеще ще се нуждае уредбата и на медицинската експертиза, на диспансеризацията, на регистъра на лицата, работили в среда на йонизиращи лъчения, на информираното съгласие на лицата с психични разстройства, на генетичните изследвания на някои категории лица, на ограничаването на лицата с психични разстройства, на неконвенционалните методи на лечение. Той не е удовлетворен от твърде широко формулираните основания за лишаване от лекарска правоспособност и от обвързването на особената грижа за здравето на родилките с възрастта на децата, а не със състоянието на жената.
Президентът е принципно против неоправданото разширяване на обхвата на подзаконовите нормативни актове по прилагането на закона. Той смята, че редица въпроси, предвидени за уреждане с наредби на правителството или на министри, би следвало да се уредят в самия закон. Големият брой подзаконови актове по прилагането на закона създава и съмнения, че е възможно те да бъдат своевременно приети. Държавният глава ще обмисли възможността да се обърне към Икономическия и социален съвет с искане за становище по въпросите на здравеопазването в страната.
Това съобщиха за ECON.BG от BGNES