На снимката: министър Трайчо Трайков и директорът на департамент "Ядрена безопасност" в ЕБВР Винс Новак
В Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) днес бяха подписани 3 споразумения по Международния фонд "Козлодуй" (МФК) с три бенефициента - Националната електрическа компания (НЕК) ЕАД, "Топлофикация София" ЕАД и АЕЦ "Козлодуй". Документите са на обща стойност 73.8 млн. евро. Администратор на средствата е Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и директорът на департамент "Ядрена безопасност" в ЕБВР Винс Новак подписаха споразумението за безвъзмездна помощ за създаване на заетост в блокове I-IV в АЕЦ "Козлодуй" в процеса на тяхното извеждане от експлоатация. Предвидено е целево финансиране от 34 млн. евро по програмата за човешки ресурси, с което се осигурява работа за 715 души до 2013 година. Те ще извършват дейностите по изваждане от експлоатация вместо външни фирми.
Трайков представи днес и победителя в конкурса за нов изпълнителен директор на НЕК - Михаил Андонов, който на свой ред подписа споразумението за изграждане на нови 400-киловолтови далекопроводи компанията. Те са за общо 54 млн. евро, от които по фонда ще се отпуснат близо 38 млн. евро. Новите съоръжения са в отсечките Пловдив - ТЕЦ "Марица изток" 2, и Бургас - ТЕЦ "Марица изток" 2. Съоръженията трябва да бъдат завършени до 2014 г. и ще намалят загубите по преносната мрежа, обясни министър Трайков.
Третото споразумение беше парафирано от изпълнителният директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов. То предвижда подмяна на 25 км изолирани тръби и 136 абонатни станции в училища, детски градини, социални домове, за общо 1.8 млн. евро, които компанията е спестила при предишен проект. Документът променя и допълва двустранното споразумение от 2010 г. Тези обекти ще бъдат завършени до средата на 2012 г. и ще спестят около 2 500 мегаватчаса електроенергия годишно.
До момента договорените средства в рамките на МФК са близо 575 млн. евро. От тях над 312 млн. евро отиват в подкрепа на ядрената ни енергетика, а над 226 млн. евро - за неядрената. Това е оформено с общо 36 споразумения.
Международният фонд "Козлодуй" е създаден с Рамковото споразумение между ЕБВР и Република България, подписано на 15.06.2001 г. и ратифицирано със закон (Държавен вестник, бр. 38 от 12.04.2002
г.). Той има за цел да управлява безвъзмездната помощ, отпусната от Европейската комисия за намаляване на последиците от предсрочното извеждане от експлоатация на блокове на АЕЦ "Козлодуй" чрез
финансиране и съфинансиране, припомнят от МИЕТ.