На днешната дата – 12 април, се навършват точно 53 години от паметния полет на Юрий Гагарин - първия човек, излязъл в околоземна орбита на борда на съветския космически кораб „Восток 1“. Датата се отбелязва като международен ден на авиацията и космонавтиката.
Точно в 9 часа и 7 минути московско време (8 часа и 7 минути по българско) 27-годишният тогава военен пилот Гагарин излита от космодрума Байконур с ракетата носител P-7. Първите му думи в открития Космос са „Поехали!“ (Да вървим!).
Корабът прави една обиколка около Земята, с продължителност 1 час и 48 минути и се насочва за приземяване в Саратовска област.
Тъй като системите за приземяване на „Восток 1“ не са били достатъчно изпробвани, на височина 7 километра Гагарин взема решение да катапултира и да се приземи с парашут. Приземяването е успешно извършено близо до спускаемия апарат.
Новината обикаля света, а Гагарин се превръща и символ на стремежа на човечеството да полети в космоса.
Капсулата на космическия кораб Восток в музея на Ракетно космическата корпорация "Энергия"
За този си полет съветският летец е награден със званието герой на Съветския съюз и е издигнат в чин майор, а датата 12 април от 1962 година започва да се чества като международен ден на авиацията и космонавтиката.
18 години след паметният полет на Гагарин и българин успява да се "докосне до звездите". В съвместна българо-съветска мисия на 10 април 1979 г. в космоса полита и българският летец Георги Иванов. С неговия успех България става едва шестата страна в света, която праща човек в околоземна орбита.
Повече за българският принос в овладяването на космоса, можете да прочетете тук.