Пожарът в защитената местност "Бистришко бранище" на Витоша се разраства и вече е обхванал 250 декара гори. Това съобщи в следобедните часове директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” Никола Николов.
По-рано през деня на разузнавателен хеликоптер на "Гранична полиция" с термовизионна техника беше установил, че огнената стихия е обхванала 150 декара площ. Вчера (2 юли 2012 г.) министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов каза, че засегнатата от пожара територия е в размер на 50 декара.
Пожарът е локализиран, увери вчера пред bTV земеделският министър. Той информира, че вече три хеликоптера гасят огнената стихия. В гасенето днес са се включили около 300 доброволци, отделно работят и екипите на пожарната и горските стопанства, добавиха от МЗХ.
Тогава Найденов поясни, че пожарът не е обхванал хиляди хектари, както в други държави. По тази причина на този етап не може да се иска помощ на базата на каквито и да е било международни споразумения. По думите му, ако се наложи, ще бъде взета под наем необходимата техника, за да може да се спре пожарът.
Междувременно кметът на град София Йорданка Фандъкова каза пред БНТ, че стихията не създава опасност за жителите на село Бистрица.
Доброволците, които са допуснати да помагат в погасяването на пожара в района на "Бистришко бранище”, преминават инструктаж за безопасно поведение. Изискванията към тях са да бъдат физически здрави и по възможност да са преминали планинско обучение или курсове по ориентация.
Изявилите готовност да помогнат трябва да са облечени с блузи с дълъг ръкав, дълги панталони и цели високи обувки. Необходимо е и носенето на раница с вода и суха храна за един ден, слънчеви очила, шапка, фенерче и ръкавици.
Много от тях сигнализираха (най-вече чрез интернет блогове и онлайн медии) за недобрата организация на процеса по гасенето на пожара и на организацията на участието им в него.
Междувременно македонското правителство взе решение в рамките на днешното си заседание при необходимост да предостави два противопожарни самолета на България за справяне с пожара. Това съобщиха от пресслужбата на Кабинета на западната ни съседка, предаде Агенция „Фокус“. В решението се посочва, че самолетите ще бъдат предоставени в случай, че бъдат поискани от българското правителство. Става дума за два специализирани самолета за гаснене на пожари.
Това решение беше взето, след като по-рано през деня стана ясно, че в гасенето на пожара, който гори вече трети ден, ще се включи и израелски самолет, информираха от правителствената пресслужба. Днес (3 юли) премиерът Бойко Борисов е приел предложението на министър-председателя на азиатската държава Бенямин Нетаняху за оказването на помощ в овладяването на природната стихия.
Подробностите около изпращането на самолета са уточнени в телефонен разговор между министрите на външните работи на България и на Израел. Оказването на съдействие в случаи на природни бедствия е заложено в двустранните отношения на двете държави. От пресслужбата припомнят, че през 2010 г. 90 български огнеборци се включиха в потушаването на унищожителен горски пожар край град Хайфа.
Само болен мозък би могъл да свърже пожара на Витоша с инвеститорите от Българската федерация по ски, каза пред БНР нейният председател Цеко Минев.
"Значи, аз смятам, че това нещо е в резерват, което е, първо, всички сте видяли, изключително трудно достъпна местност. Гората е изсъхнала, най-лесното е да се случи пожар. Това е директен въглероден двуокис", бяха точните думи на Минев.
От своя страна депутатът от Синята коалиция Иван Иванов поиска пленарно изслушване на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов относно предприетите действия за овладяването на бедствието.
Той обясни: "Очакваме да разберем защо, след като в България тези пожари възникват главно в гористи местности, ние продължаваме да страдаме от липсата на специална техника за гасене на горски пожари". По думите му именно вътрешният министър е отговорен както за пожарната безопасност, така и за секторите, занимаващи се с противодействие на бедствия и аварии.