Европейските акции бележат повишение в началото на новия месец, заличавайки вчерашното предпазливо понижение, като и днес двигател за растежа се оказват банковите акции, както и тези на минно-добивните компании.
Индексът Stoxx Europe 600 Banks нараства с 1,6% благодарение на продължаващи спекулации за възможни сливания на европейски банкови институции. Старт на тези спекулации даде вчерашна информация на списанието Manager Magazin, според която преди време най-голямата немска кредитна институция Дойче банк е проучвала възможността за евентуално сливане с нейния основен конкурент в бранша - Комерцбанк.
Въпреки че изпълнителният директор на Дойче банк Джон Краян даде ясно да се разбере, че сливането с по-малък местен партньор като Комерцбанк не представлява опция и че той няма да търси партньорство в Германия, днес акциите на Deutsche Bank AG нарастват с 3,94%, а тези на Commerzbank AG - с 5,92%, след като вчера те отбелязаха растеж от над 3,5 на сто. Подкрепа за целият банков сектор на стария континент оказва призив на Джон Краян за по-нататъшен процес на сливане на европейските банки като начин те да устоят на негативните ефекти от прекалено ниските лихвени ставки.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,84% към двуседмичен връх от близо 346,9 пункта (най-високо негово ниво от 15-и август насам) благодарение на растеж с 1,4% на индекса SXFR, обхващащ компаниите от финансовия сектор.
Немският фондов индекс DAX напредва с 0,56%, френският CAC40 - с 1,1%, а италианският MIB - с 1,58% въпреки не много добри окончателни резултати от проучване на агенция Markit за промишлената активност в еврозоната през август и в частност слабите данни от Франция и Италия.
Подкрепа за днешния риск-апетит на европейките борси оказва поскъпването на акциите на минно-добивните компании, следвайки макар и противоречиви бизнес проучвания за Китай, които обаче показват за наличието на експанзия в промишлената активност през август. Трябва да се има предвид, че Китай е основен купувач на индустриални и скъпоценни метали. Така че днешните китайски промишлени PMI индекси допринасят за растеж на акциите на компании като Glencore PLC (повишение с 1,84%), Antofagasta PLC (с 1,27%), Rio Tinto PLC (с 0,54%), френската Imersys SA (с 2,3%) и шведската Boliden AB (с 1,54%).
Британският фондов индекс FTSE100 обаче се колебае около вчерашните нива на затваряне, заличавайки първоначален сутрешен скок от 0,6 на сто въпреки шокиращо силно проучване на Markit, показващо рязко повишение на промишлената активност на Острова през август до 10-месечен връх след драматичен спад до 41-месечно дъно през юли в резултат на Brexit. И тук поскъпването на компаниите от банковия и добивния сектори са в подкрепа за индекса FTSE100. В същото време обаче петролните цени се търгуват близо до триседмични дъна, достигнати в сряда, което държи под натиск от продажби енергийния сектор. Днес акциите на Royal Dutch Shell PLC се понижават с 1,5%, а на British Petroleum - с 0,75%.