"Софийска вода" поиска 12% увеличение на комбинираната цена за водоснабдяване и канализационни услуги за битовите потребители, което да влезе в сила от 1 юли.
Това означава, че цената на комбинираната услуга ще се повиши с около 20 стотинки за 1 кубичен метър, поясни Мариана Итева от ръководството на компанията. По думите й според проучване на Националния статистически институт (НСИ) социално поносимата цена за София-област е 5,70 лева за куб. метър, а в момента комбинираната цена е около 1,60 лв. без ДДС за куб. метър.
"Нашето искане е три пъти под социалната цена за водоснабдяване", коментира Итева. Според нея цените на тези услуги умишлено се държат на ниско ниво и това е в ущърб на потребителите в дългосрочен план.
Намерението на "Софийска вода" е да подобри качеството на предоставяните услуги в София.
По думите на Станислав Станев, директор "Експлоатация и поддръжка" в концесионера на столичното ВиК дружество, Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не е взела предвид в доклада си някои от най-съществените разходи на дружеството.
Сред тях например са тези за когенерация. Над 13 хиляди мегаватчаса зелена енергия произвежда компанията всяка година. Тази инвестиция би трябвало да бъде призната от комисията, посочи Станев.
Друг съществен разход на "Софийска вода" е за пречиствателните станции в Мала Църква и Пасарел. Разходите са в размер на 650 хил. лева и не са взети предвид от комисията, подчертаха още от дружеството.
Освен тези разходи "Софийска вода" търпи физически и търговски загуби, подчертаха от компанията.
От дружеството изтъкнаха проблема с невъзможността да се поставят водомери в ромските квартали, в които преобладават незаконните постройки, както и в комплексите от затворен тип, където живеят по-заможни хора, тъй като те нямат акт 16 и по същество сградите също са незаконни.
Така те ползват услугите на водоснабдяването, без да се отчитат пред дружеството.
Калкулацията показва, че ако цената на водата се задържи на сегашното ниво, инвестициите ще бъдат с 15 милиона лева по-малко до 2013 г. Този порочен кръг на по-малко инвестиции води до по-ниско ниво на услугата, заяви Мариана Итева.
"Нашите активи и пречиствателни съоръжения се намират под земята и извън рамките на града и няма как да се забележат инвестициите, които правим", коментира тя по повод коментари, че компанията не прави ремонти и модернизация на мрежата.
Итева наблегна на факта, че дружеството инвестира цялата си печалба в подобряване на ВиК-мрежата и не раздава дивиденти.
Топ 20 на длъжниците на Софийска вода са правителствени и общински организации.
С колко ще бъде увеличена цената на услугите, ще бъде обсъдено на закрито заседание на ДКЕВР в следващите седмици.
По-рано днес председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев поясни, че няма да допусне голямо увеличение на цената на водоснабдяването и ВиК услугите. Максималното допустимо е в порядъка на 2,86%, подчерта той.