Древен златен пръстен, вдъхновил британския писател Дж. Р. Р. Толкин да напише "Хобит” (The Hobbit), е изложен в музея Tudor house в Саутхемптън, Великобритания. Пръстенът е с инкрустиран надпис на латински, свързан с древно римско проклятие. За първи път е бил изложен в музея Vyne, Хемпшир, пише “Би Би Си”.
Смята се, че археологът сър Мортимър Уилър е обсъждал въпросния пръстен с Толкин след като е разбрал за връзката му с проклятието. Пръстенът е намерен в земеделско поле в Силчестър (Silchester) през 1785 година. Върху древния артефакт, освен надписа на латински, е изобразена и богинята Венера. В продължение на няколко години ценната вещ е била в библиотеката на National Trust.
Най-вероятно сър Мортимър е потърсил експертното мнение на Толкин за пръстена през 1929 г. Писателят е бил професор по англо-саксонски в Оксфордския университет. Пръстенът е бил свързан с плочка с проклятие, намерени в римски храм, посветен на бога Ноденс в Глостършир. Толкин е работил по етимологията на името Ноденс и многократно е посещавал храма.
Фентъзи романът “Хобит” е публикуван през 1937 година. Основният мотив за всевластния пръстен е най-силно застъпен в може би най-известната творба на писателя - "Властелинът на пръстените" ("The
Lord of the Rings"), писана между 1937 и 1949 година. В произведението пръстенът също е златен и съдържа надпис на измислен език - "черната реч на Мордор", който гласи:
„Единствен пръстен ги владее, eдинствен той ще ги открие, eдинствен вси ще ги сбере и в тъмнина ще ги обвие”.
"Стаята на пръстена" ("Ring Room") пък е създадена в музея Vyne от Толкин обществото (група почитатели на измисления от Толкин свят - бел. прев.).
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!