Отложеният отпуск от миналата година ще може да се ползва най-късно до края на първото шестмесечие на настоящата такава. Тези промени в Кодекса на труда приеха на второ четене от Народното събрание (НС).
Според измененията платения годишен отпуск ще може да бъде отложен за следващата календарна година от работодателя при наличието на важни производствени причини, а от страна на работника или служителя – в случай, че ползва друг вид отпуск или по негово искане.
Ако обаче работодателят не е разрешил ползването на отпуска при посочените случаи и в дадения шестмесечен срок, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му. Необходимо е обаче преди това той да уведоми писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.
Измененията в кодекса предвиждат още работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, да могат да получават платен или неплатен отпуск в дните, които са смятани за религиозни празници.
“Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой (когато няма работа) повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага”, решиха още депутатите на днешното си заседание.