От газопровода „Южен поток”-България при 25-годишна експлоатация на тръбата ще има полза 16,7 млрд. евро. Това обяви говорителят на компанията, която строи морската част от газопровода - „Южен поток транспорт” Яспер Янсен. Прогнозната стойност на инвестициите у нас възлиза на 3,5 млрд. евро, 600 млн. евро в Унгария и 2 млрд. в Сърбия. Ползите от проекта са осигуряване на енергийна сигурност чрез по-голямо количество директно доставян газ, намаляване на емисиите на въглероден двуокис в околната среда, откриване на нови работни места в държавите, през които тръбата ще минава, обясни Янсен, цитиран от в. „Монитор“.
Не виждам проблеми „Южен поток“ да бъде реализиран. Нещата са добре обмислени и технически, и финансово, коментира Улрих Лисек, директор комуникации на компанията Nord Stream, която експлоатира аналогичен газопровод по дъното Балтийско море - „Северен поток”.
Този газопровод също е бил обект на критики, преди да бъде изграден и пуснат в експлоатация през 2011-2012 г., обясни Лисек. Щатите се опасявали, че проектът увеличавал зависимостта на Европа от руския газ. Швеция пък имала притеснения за въздействието върху околната среда.