Половината големи компании във Великобритания подкрепят оставането в ЕС

22.02.2016 | 12:30
по статията работи: Даниел Василев
Кметът на Лондон се обяви срещу него, което доведе до спад на паунда
Половината големи компании във Великобритания подкрепят оставането в ЕС

Изпълнителните директори на почти 50 от 100-те най-големи компани във Великобритания ще подпишат писмо до министър-председателя на страната Дейвид Камерън, в което ще акцентират върху подкрепата си за оставането на страната в Европейския съюз, предаде Financial Times. Сред тях са гиганти като Shell, BAE Systems, BT и Rio Tinto, а посланието им ще е, че Англия ще бъде „по-силна, по-безопасна и по-добре“ в един реформиран ЕС, допълва изданието

Това ще даде глътка въздух на премиера на страната, след като кметът на Лондон Борис Джонсън изтъкна, че подкрепя напускането на съюза. Въпреки че му беше предложен висок пост в кабинета на Камерън, ако той остане лоялен на министър-председателя, Джонсън зае противоположната позиция, превръщайки се в главна фигура на опозицията срещу оставането на островната страна в ЕС. Ако кампанията за напускане на съюза се окаже успешна, това може да доведе до напускане на премиерския пост от страна на Дейвид Камерън, смятат анализатори.

С хода си Джонсън се присъединява към шестима министри от кабинета, включително и близкия приятел на Камерън Майкъл Гоув, а е възможно броят на опозиционерите в консервативната партия на министър-председателя да нарасне до 150 души.

Същевременно от седмичната си колонка в Daily Telegraph Джонсън посочи, че изобщо не желае Великобритания да напуска ЕС; според него гласуване с „напускане“ на референдума ще даде на страната възможност за договаряне на по-изгодни политически улсовия. „Има само един начин да получим промяната, която желаем, и това е като гласуваме за напускане. Цялата история на Европейския съюз показва, че те слушат само когато населението каже „Не!“, пише кметът на Лондон.

Присъединяването на Джонсън към групата, защитаваща вота за напускане на съюза, оказа почти моментален ефект върху стойността на британския паунд на международните пазари. Цената му в йени спадна до 159,87601 йени за паунд, като той отстъпи и спрямо щатския долар, и спрямо еврото. Основната причина за това е несигурността на инвеститорите, смятат пазарните анализатори. „Дори и Брексит да е слабо вероятен изход, несигурността, свързана с него, ще продължи да се наблюдава и да оказва натиск върху британския паунд“, посочи главният валутен стратег в Mizuho Securities пред Bloomberg News. „На икономическия фронт няма твърде много фактори, които биха могли да подринат стойността на валутата, докато възможността за напускане на ЕС ще я държи в границите от между 1,40 и 1,50 долара за паунд“, допълни още той.

В контекста на предстоящия референдум министър-председателят на страната Дейвид Камерън предоговори правата на страните в рамките на ЕС в края на миналата седмица. Новото е, че те ще има правото да спира социалните помощи за имигранти за срок от 7 години, ако те тежат на социалната им системи. Референдумът във Великобритания се проведе на 23 юни тази година, а въпросът е: „Смятате ли, че Обединеното кралство трябва да остане член на Европейския съюз? Да или не.“  

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....