18 милиона евро струва европейската кампания за повишаване на избирателната активност. Това стана ясно на семинар в Страсбург, посветен на евроизборите през юни. Средствата се осигурават от Европейския парламент. Това е първата общоевропейска кампания, целяща да информира избирателите за предстоящия вот. Тя преминава под наслова "Ти решаваш".
В рамките на кампанията във всички страни членки ще бъдат поставени избирателни кабини (Choice Box), в които гражданите ще могат да отправят послания към Европейския парламент. У нас кабината ще бъде поставена в София в средата на май. Най-интересните изказвания ще бъдат прожектирани пред сградите на Европейския парламент и на Европейската комисия, а зададените въпроси ще бъдат обобщени и изпратени на политическите сили.
По време на кампанията ще бъдат разпространени пощенски картички и билбордове с въпроси, изискващи общоевропейски отговор, например, "Колко етикета да имат продуктите" и "Колко отворени да са границите ни". Така организаторите на кампанията искат да убедят избирателите, че всеки глас е важен.
Последните проучвания на Евробарометър от февруари сочат, че избирателната активност ще бъде около 33-34%. Според същото изследване половината от избирателите в България знаят кога е евровота, докато средно за Европейския съюз едва 1/3 от имащите право на глас са информирани кога ще бъдат изборите за Европейски парламент в техните страни.
Общо 375 милиона европейци имат право да гласуват на предстоящите избори в началото на юни (от 4 до 7 юни в различните страни). 36 милиона от тях ще гласуват за първи път.
От всички страни членки ще бъдат избрани 736 представители на Европейския парламент. Ако бъде приет Лисабонският договор, евродепутатите ще станат 751 - всяка страна членка ще излъчи по още един представител. Настоящите избори се провеждат според договора от Ница. На 7 юни България ще избере 17 свои представители, а ако бъде приет договорът от Лисабон, те ще станат 18 - толкова, колкото са и в момента.
Досега избори за Европейски парламент са се провеждали седем пъти, като при всеки от тях избирателната активност спада. През 2004 година, когато са последните редовни евроизбори, правото си на глас са упражнили 45,5% от избирателите. През 2007 година, когато в новоприсъединилите се страни България и Румъния се проведоха частични избори, избирателната активност бе малко над 29% и в двете страни.