Вносът и износът в Китай отчетоха ръст през април, като по този начин намалиха опасенията, че икономиката на страната се забавя. Износът нараства с 0,9% спрямо година по-рано, след като преди това се понижи със съответно 6,6% през март и 18,1% през февруари. Вносът от своя страна отчете ръст от 0,8% на годишна база спрямо спад през март от цели 11,3%, предаде „Би Би Си“
Положителните данни идват на фона на опитите на Китай да реорганизира икономическия си модел, измествайки фокуса от износа и инвестициите към местното потребление.
„Външното търсене не е толкова голям проблем за Китай в момента, тъй като възстановяването е налице“, коментира Уей Уао, икономист в Societe Generale в Хонконг. „Стойностите всъщност оказват подкрепа за китайския икономически растеж“, допълва експертът.
БВП на страната нарасна със 7,4% през първите три месеца на годината спрямо 7,7% през последното тримесечие на миналата година.
По-слаб старт на годината обаче е нещо типично за Китай. До голяма степен това се дължи на местната Нова година, когато много предприятия спират да работят за около 2 седмици.
През април пък правителството анонсира програма от парични стимули, която цели именно да засили растежа. В нея се включват данъчни облекчения за малки и средни предприятия, както и повече инвестиции в жп инфраструктура.
По-рано през годината бе стартирана и зоната за свободна търговия в Шанхай. На нея се гледа като ключова за провеждането на реформи във финансовия и телекомуникационния сектор, които доскоро бяха контролирани единствено от правителството.