"Правителството на Бойко Борисов тръгна за преговорите в Брюксел по следващия финансов период на ЕС с голяма торба обещания". Това каза в парламента лидерът на БСП Сергей Станишев в питане към премиера Пламен Орешарски относно преговорите за многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за 2014-2020 г. и българската позиция, информира iNews.bg.
"Очакваха се 18 – 19 млрд. евро за страната. След преговорите правителството се завърна с много по-малко ангажименти”, заяви Станишев. "Възниква въпросът кой е спал по време на Европейския съвет", каза "червеният" лидер, като добави, че това е риторичен въпрос.
Той обясни, че по кохезионната политика за България се отделят 120 евро на човек, а в Естония е 388 евро. Има увеличаване на средствата за земеделска политика за България, но това не е договорено. С 10% са по-малко средствата за развитие на селските райони. Редица страни успяха да договорят допълнителни средства, Гърция – 1.3 млрд. евро, Италия и Унгария – 1.5. млрд. евро, Германия – 700 млн. лв. допълнително за регионално развитие. България не била договорила допълнителни средства за най-изостаналите региони като Северозападна България.
"Говореше се, че ще има 100% усвояване, към днешна дата това изглежда много трудно", каза Станишев. Той обаче изтъкна, че сериозно са намалени рисковете от загуби по програма "Регионално развитие".
Лидерът на социалистите обясни, че на 15 април от служебното правителство в Брюксел е изпратен първи вариант на споразумението с ЕК. Тогава отзивите не били добри. Новият проект, изготвен от това правителство, е оценен от ЕК като зрял, през октомври предстоят консултации между българското правителство и ЕК.
Има много по-ясен акцент върху образованието, отчетени са по-добре нуждите на малките и средни предприятия, каза Станишев.
Бойко Борисов поиска да не се политизира дебатът за европейските програми в следващия програмен период. Бившият премиер посочи, че вече бяха спирани фондове и това не трябва да се случи пак, предаде БТА.
Той посочи, че заседанията на Европейския съвет са били огромно изпитание и дебатите са продължавали по 36 часа. "За първи път се гледаше бюджет с дефицит, в който се даваха по-малко пари. Аз съм щастлив, че четири държави, сред които и България, получихме повече от предишния период", каза Борисов.
Надявам се, че лидерът на европейските социалисти, когато коментира решение на ЕС, си дава сметката, че е важно не коя държава ще надиграе друга, за да получи повече пари. Водещо е европейската солидарност, каза Борисов.
* Информацията е допълнена в 11.50 часа.