Най-големият наследен и оставащ проблем е липсата на присъди за корупция по високите етажи на властта. Корупцията е най-големият конкурент на едно добро управление. Това каза министърът на правосъдието Маргарита Попова, която откри семинар на тема "Правова държава, корупция и ролята на законодателната власт", предаде Агенция "Фокус".
По същество всеки закон трябва да се схваща като антикорупционен. Когато един закон е зле направен, той осигурява поле за корупция, посочи Попова. Правосъдният министър заяви, че се готвят промени в Административно-процесуалния закон, както и редица антикорупционни промени в Закона за отнемане на незаконно придобито имущество. По думите й затова е важно, докато не приключи последната фаза на разследването за нерегламентирани контакти на магистрати, да се преустановят назначенията от Висшия съдебен съвет.
Корупцията в съдебната система срива доверието в управлението и лишава по-бедните граждани от достъп до правосъдие, посочи Маргарита Попова. Тя каза още, че отдавнашна слабост на нашето законодателство е неговата разпокъсаност и рефлекторност. В годините е следван един безопасен подход санкцията да достига до по-ниските етажи на властта.
Правосъдният министър посочи, че сегашната картина на скандали, разкрития за злоупотреби, оставки на магистрати, няма как да се хареса. Политическа партия ГЕРБ беше натоварена с очакването битката срещу корупцията да се случи. Затова започнахме с ревизия. Най-радикалните мерки срещу корупцията биха били обречени на неуспех без подкрепата на обществото, посочи Попова.
Тя добави, че при членството на България в Европейския съюз е било прието, че политическите и икономическите критерии са изпълнени, но реформите в областта на правосъдието и вътрешният ред не са затова и Европейската комисия установява механизъм за установяване на напредъка в тези области, които се нуждаят от мониторинг и постоянните съвети на европейските партньори на България.