Популярността на Facebook не намалява

08.11.2011 | 14:25
по статията работи: Петя Бързилска
Социалната мрежа, оценена на 68 млрд. долара, печели потребители заради възможността платформата да работи не само на английски език
Популярността на Facebook не намалява

Общата стойност на индустрията, обхващаща социалните мрежи, възлиза на 10 млрд. долара, като от години Facebook доминира на този пазар, пише Bloomberg.

Допреди няколко години изобретението на Марк Цукерберг обаче се ограничаваше само до англоезичния свят. Съществуват различни сайтове-заместители в отделните страни, които предлагаха подобни услуги, но на роден език. В момента обаче тези сайтове губят популярността си. Игрите, музиката и най-вече международната достъпност на Facebook карат хората да го предпочетат пред родните варианти.

Hyves, например, е най-голямата социална мрежа в Холандия и също като Facebook е създадена през 2004 година. Тя обаче беше надмината от американската компания през август тази година - Hyves имаше 7,2 млн. посетители в сравнение със 7,7 млн. посетители на Facebook. В Германия потребителите на мрежата VZ Netzwerke, първоначално позната като StudiVZ, са намалели наполовина. През септември миналата година те са били 8 млн. души. В същото време хората, които имат профил в Facebook, са се увеличили с 43%.

"Холандците, които искат да се свържат с приятел в чужбина, не могат да използват моята платформа", смята Марк де Врийс, главен изпълнителен директор на Hyves. "Компанията ми е твърде малка на фона на световната глобална мрежа и аз никога не бих могъл да се състезавам на международни ниво."

Facebook трябва да продължи с разрастването си преди евентуално пускане на акциите на компанията на фондовия пазар. Към днешна дата тя е оценена на около 68 млрд. долара, според борсата SharesPost. В момента социалната платформа има 800 млн. потребители по целия свят, като си е поставила за цел те да станат 1 млрд. души до няколко години. Според основателя и главен изпълнителен директор на компанията Марк Цукерберг Русия е един от пазарите, които Facebook трябва да покори.

В Европа, където има 50 страни, бяха създадени регионални социални мрежи и сайтове на отделните европейски езици. Мащабът на Facebook в глобален аспект обаче изключително много ги затруднява в надпреварата с американската социална мрежа. Решението на компанията да предложи варианти на сайта на няколко различни езика популяризира платформата в Европа. Първо бяха въведени испански, немски и френски език през 2008 г., а по-късно такива езици като руски, холандски, датски и италиански.

Все още обаче Facebook има няколко местни конкурента. Това са „Вконтакте“ в Русия, Nasza-Klasa,pl в Полша и Draugiem.Iv в Латвия.

Смяташе се, че германската VZ Netzwerke, позната още като StudiVZ и други местни сайтове копират Facebook по стил и функционалност или възприемат популярни аспекти на платформата. Германската социална мрежа използва дизайн в червен цвят вместо синьото на Facebook. Тя обаче има такова сходство, че американската компания я обвини в кражба на дизайна. През 2008 г. беше заведено съдебно дело в Калифорния срещу VZ Netzwerke, като последната отрече обвиненията. Калифорнийският съд обае наложи на StudiVZ плащане на сума, пазена в тайна, като разреши на германския сайт да продължи да функционира.

През септември тази година Марк Цукерберг разкри новите приложения на Facebook. Чрез тях потребителите на социалната мрежа ще могат да си споделят музика, филми, телевизионни предавания, новини и различни занимания като например готвене.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...