Пореден спад на производствените цени в еврозоната на годишна база през юни

02.08.2016 | 18:20
по статията работи: econ.bg
Индексът на цените на производител (PPI) нараснаха през юни с 0,7% на месечна база след растеж с 0,6% през май и прогноза за по-скромно повишение с 0,4 на сто, отбелязвайки най-солиден месечен растеж от близо четири години насам (от август 2012-а година)
Пореден спад на производствените цени в еврозоната на годишна база през юни
Снимка: под лиценза на creative commons

Производствените цени в еврозоната нараснаха през юни доста по-силно от очакваното спрямо предходния месец, но бележат понижение на годишна база за 35-ти пореден месец в резултат на продължаващия спад на енергийните цени, показват данни на Евростат.

Индексът на цените на производител (PPI) нараснаха през юни с 0,7% на месечна база след растеж с 0,6% през май и прогноза за по-скромно повишение с 0,4 на сто, отбелязвайки най-солиден месечен растеж от близо четири години насам (от август 2012-а година).

На годишна база обаче индексът PPI остава за 35-ти пореден месец на негативна територия, понижавайки се с 3,1% (спрямо юни 2015 година) при осреднена прогноза за спад с 3,4% и след понижение с 3,8% през май (низходяща ревизия от предишна оценка на Евростат за спад с 3,9%). За последно производствените цени нараснаха на годишна база през юни 2013 година, когато индексът PPI се повиши с 0,3 на сто.

Сред всички основни компоненти най-солиден спад на годишна база с 8,7% бележат отново цените на енергията, докато индексът на производствените цени, изключвайки енергийните цени, се понижи с 1 на сто. Производствените цени на потребителски стоки с недълготрайна употреба се понижават 0,5%, докато цените на средствата за производство се повишават с 0,4%, а на цените на потребителски стоки с дълготрайна употреба нарастват с 0,8 сто.

Нарастването на производствените цени за втори пореден месец (на месечна база) предполага, че еврозоната вече не изглежда изложена на риск от дефлация, но техният спад на годишна база за 35-и пореден месец е пореден сигнал, че прекалено ниската инфлация в еврозоната ще продължи да представлява основно предизвикателство за Европейската централна банка въпреки предприетите от нея мащабни стимулиращи мерки на заседанието през март.

В края на миналата седмица Евростат представи предварителни данни, показващи, че инфлацията в еврозоната нарасна през юли малко по-силно от очакваното. Индексът на потребителски цени (CPI) на 19-те страни - членки на единния валутен блок се повиши през юли с 0,2% на годишна база при очаквания за повишение с 0,1% и след растеж с 0,1% през юни, но на този етап остава твърде далеч от средносрочното целево ниво на ЕЦБ за повишение на инфлацията с малко под 2 на сто. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...