Националната електрическа компания /НЕК/ не е съгласна с изводите, направени
от руската компания "Атомстройекспорт", относно изкупуванетона старото оборудване на площадката на АЕЦ "Белене". Това се посочва в съобщение на българската държавна компания.
Съгласно рамков договор, сключен през 2007 г., от двете компании НЕК продава, а "Атомстройекспорт" придобива оборудването, което се намира в АЕЦ "Белене" и не подлежи на интегриране в новия проект за изграждане за обща стойност 205 000 000 евро. Към договора е приложен подробен списък на оборудването. В документa се определя срок на действието му до края на 2008 г. като впоследствие срокът е удължен до 31 март 2011 г. с допълнение.
В писма от "Атомстройекспорт" до българската компания от юни и юли тази година, както и в прессъобщение от вчера, се посочва, че купувачът отказва да изкупи останалото оборудване на стойност приблизително 40 215 000 евро, защото срокът на рамковото споразумение е изтекъл. Според НЕК обаче рамковият договор следва да се тълкува като срок, в който трябва да бъде осъществена транзакцията, а след изтичането на този срок "Атомстройекспорт" изпада в забава и носи отговорност.
Уговорката, че останалото оборудване на площадката ще бъде изкупено, се съдържа и в основния договор за АЕЦ "Белене" и е била определяща за избора на "Атомстройекспорт" като изпълнител на проекта, посочва БТА .
Както в рамковия договор, така и в основния договор няма нито една уговорка, че е възможно при определени условия да не бъде изкупено цялото оборудване от площадката. При това положение отказът на "Атомстройекспорт" представлява неизпълнение на двата договора.
Междувременно стана ясно, че "Росатом" е готов да отстъпи пред България, но само след началото на строителството на АЕЦ "Белене".
Главният подизпълнител на АЕЦ "Белене" ЗАО "Атомстройекспорт" /АСЕ/ може да изкупи старото оборудване, но за това София трябва да започне строителството на атомната станция.
Българските възложители заплашват "Росатом" с иск от 61 милиона евро, но от АСЕ твърдят, че София сама се е отказала да удължи договора за покупка на оборудването. Въпреки това вчера страните започнаха преговори по спорния въпрос, припомня БГНЕС, позовавайки се на информация на вестник "Комерсант".