Порожанов: Няма да плащаме депозитите в КТБ с облигации

15.10.2014 | 14:45
по статията работи: Десислава Маданска
Този вариант не е обмислян, каза служебният министър
Порожанов: Няма да плащаме депозитите в КТБ с облигации

В Министерството на финансите не е писан, подготвян или помислян законопроект за изплащане на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ) с облигации. Това заяви служебният финансов министър Румен Порожанов във връзка със ситуацията около банката.

„Нито е внесено в Министерски съвет, нито е разглеждано. Ако е дебатирана темата с облигации, тя е дебатирана дотолкова, доколкото в Гаранционния фонд има един недостиг от 1,5 – 1,6 млрд. лв. поради изплащането на гарантираните депозити”, каза още Порожанов.

Той обясни, че съществуват два варианта за покриване на недостига.

„Единият вариант е чрез тяхна облигационна емисия, която да осигури ликвидност на фонда, гарантирана от държавата – това, което коментирахме и е заложено в Законопроекта за актуализация на бюджета и другият вариант, като в конкретния случай не се увеличава държавният дълг, другият вариант е този ресурс да се осигури чрез ликвидна подкрепа от държавата. Но и в единия, и в другия, правителството се нуждае от законодателна санкция, тъй като това нещо не може да бъде направено”, каза още министърът.

Порожанов допълни, че темата за изплащане на депозити с облигации не е актуална и никога е била актуална. Според него подобна информация в медиите се била появила спекулативно.

По-рано вложители в КТБ посочиха, че по тяхна информация е внесено предложение в Министерския съвет гарантираните влогове да бъдат изплатени с облигации.

"Вместо пари ще ни дадат обезценени книжки. Предложението е внесено в МС. Информацията е от вчера", посочи адвокат Галя Сербезова. 

Порожанов припомни, че се очаква на 20 октомври да излезе оценката, която се изготвя от БНБ и одиторите, за финансовото състояние на КТБ. В зависимост от оценката ще трябва да се предприемат действията съгласно закона, добави Порожанов.

„При евентуална дълбока отрицателна капитализация е ясно какво ще се случи, но при другите хипотези, с опция за преструктуриране, няма единомислие”, смята Порожанов.

По думите му между финансовото министерство и БНБ се е водил “неползотворен дебат” за това кой трябва да изготви план за преструктуриране на КТБ, кой трябва да го разгледа този план, както и дали е необходимо наемането на независим финансов консултант за оценка на плана.

По отношение на заявената преди месец готовност от страна на фонда Epic за разработване на програма за рекапитализация и преструктуриране на КТБ, Румен Порожанов коментира, че отговор на този въпрос трябва да даде БНБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...