Народното събрание засега отложи гласуването на декларацията с искане президентът да изпълни конституционното си задължение да отзове посланиците ни във Вашингтон и Анкара.
В мнозинството разполагали с информация, че дипломатическият ни представител в Турция - Бранимир Младенов, е подал оставка, съобщи съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов. Това беше потвърдено и от Министерството на външните работи. Според Костов примерът на Младенов щял да бъде последван и от посланика в САЩ Лъчезар Петков.
Впоследствие обаче Петков беше категоричен, че не възнамерява да подава оставка. Той съобщи, че ще изчака да приключи новата проверка по случая, която по думите му тече в момента.
Костов изрази очакване в някакъв момент правителството да поиска предсрочно прекратяване на мандата и на посланикът ни във Великобритания Любомир Кючуков заради изборни нарушения в качеството му на изпълняващ длъжността външен министър по време на вота през юли. Според Костов това ще е тестът за държавния глава и ако Георги Първанов не го издържи, ще стартира процедура по импийчмънт.
Бранимир Младенов е подал оставка с мотива, че би искал да запази престижа и репутацията на институцията - дипломацията и външно министерство. Това съобщи пред журналисти министърът на външните работи Румяна Желева, предаде Агенция "Фокус".
Вчера в 17.50 часа във външно министерство е получено писмо от президентската администрация. В 23.15 часа е връчена на президентската администрация цялата информация, която е искала.
Нямаме основание да поискаме отзоваването на посланика на България във Великобритания Любомир Кючуков, каза още Желева.
Ето какво още каза Костов днес в Народното събрание:
Аз го призовавам: Първанов, бъди мъж! Да се държи като мъж, а не да се крие зад разни хора. Като му е посочено, че е присвоил правомощия, които сега Министерският съвет си възстановява, той трябва да ги освободи. Сега за пръв път ще управлява с правителство, на което самият той се опитва да играе ролята на контра, което е абсолютно неуместно за всеки държавен глава. Трябва да си изпълни задълженията по конституция. Никой не е задължен да го убеждава, да му дава аргументи. Той назначава и освобождава по предложения, просто трябва да подпише указа. Това казва законът, няма процедура.
Ако в момента ГЕРБ отстъпи, то ще се съгласи първо с това да останат ненаказани тези, които са опорочили изборния процес и по този начин няма да изпълни основно свое изборно обещание. Това е много сериозен въпрос. След това ГЕРБ трябва да възстанови истинското конституционно съотношение по отношение на дипломатическите служби, както е уредено в Конституцията, а не както го е направил Първанов и подопечните му правителства. Ако не го направи, това означава, че ГЕРБ е съгласен да направи много сериозен компромис на президента.
Лидерът на "Ред, законност и справедливост" Яне Янев пък заяви, че от самото начало е знаел, че процедура по импийчмънт на държавния глава няма да има. По думите му само се създава политическа бутафория, която служи за личен пиар на няколко личности в държавата, пише Dariknews.bg.