Последни приготовления за борсата за ток

25.01.2011 | 16:35
по статията работи:
Правилата за търговия са в режим на тестване. Борсата стартира тестово на 1 април
Последни приготовления за борсата за ток

Бъдещето на производителите в електроенергийния сектор е рано или късно да излязат на борсата. Това заяви председателят на Държавната комисаия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев пред журналисти днес.

Той добави, че цената на енергията трябва да се определя по пазарен начин, а един от най-справедливите начини за определяне на цена е през борсата, предаде БТА.

Практиката в други страни при въвеждане на електроенергийна борса показва, че участници с по-малко опит могат първоначално да натрупат загуби, но въпреки това няма по-добър механизъм от борсата и всички трябва да се готвят за излизане на пазара, обясни шефът на регулатора.

Припомняме ви, че пред Mediapool.bg Eлисавета Михайлова, директор на дирекция "Енергийни политики, стратегии и проекти" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) съобщи, че от 1 април ще започнат тестовете с участниците на борсата, но без реални плащания.

От началото на следващата година производителите на електроенергия в България ще са длъжни да продават определен процент от продукцията си на бъдещата борса за ток. Платформата за търговия вече е доставена от "Сименс".

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще продължи да определя цените на тока за домакинствата и част от фирмите. Това предвиждат подготвяните поправки за Закона за енергетиката, които се очаква да бъдат одобрени от Министерския съвет до края на февруари и много бързо – до края на март – и от Народното събрание.

От регулирания пазар ще отпаднат част от предприятията, които досега се ползваха със статута на "защитен потребител". Европейската комисия позволява фиксирани цени, които у нас са по-ниски от тези на свободния пазар, да ползват фирми с до 50 души персонал и годишен оборот до 10 млн. евро.

Според енергийните фирми обаче с този статут се злоупотребява. Затова сега от МИЕТ са решили да променят критериите за "защитен потребител". Това ще е фирма с потребление до 1 гигаватчаса годишно и 200 киловолта инсталирана мощност. Останалите дружества ще са длъжни да купуват енергия от свободния пазар.

Ще се въведе обаче и понятие "уязвим потребител" за хората, които имат нужда от социални помощи за ползване на електроенергия. Критериите, на които трябва да отговарят те, за да получат финансиране, и размерът му ще се определят от социалния министър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...