Последният трейдър, търгуващ за сметка на банката, напуска “Ситигруп“

19.08.2016 | 14:10
по статията работи: econ.bg
Регулаторите победиха: големите американски банки повече нямат такъв бизнес
Последният трейдър, търгуващ за сметка на банката, напуска “Ситигруп“
Снимка: Снимка: БГНЕС

Българката Анна Райчева, до неотдавна ръководеше трейдърите, които търгуваха със средства на самата „Ситибанк“, ще напусне банката до края на август, пише в. „Уолстрийт Джърнъл“, цитиран от БГНЕС.

Банката още през май обяви новината, че отделът ще бъде разформирован, обяснявайки това решение с това, че възможностите за подобни операции са пресъхнали и капиталът е по-добре да се насочи към бизнес, ориентиран към клиентите. Търговията за своя сметка е печеливш, но рискован бизнес.

До финансовата криза от 2008 г. всички най-големи американски банки с инвестиционни клонове имаха такъв бизнес. Най-големите играчи на този пазар бяха „Голдман Сакс“, „Морган Стенли“ и „Ситибанк“. През 2010 г. в САЩ беше приет законът Дод-Франк, имащ за цел да предотврати повторението на събитията от 2008 г. Той съдържа правилото Уолкър, забраняващо фактически на банките, работещи с депозити, да търгуват за своя сметка.

Банките започнаха да закриват този бизнес и през последните две години отделът на Райчева беше изключение на Уолстрийт. Трейдърите, анкетирани от „Блумбърг“ през 2014 г., заявиха, че не са чували „Джи Пи Морган Чейз“, „Бенк ъф Америка“, „Голдман Сакс“ и „Морган Стенли“ да имат подобен на отдела на Райчева в „Ситибанк“. 44-годишната Райчева е отрасла в България.

През 1990 г. след падането на Берлинската стена пристига в САЩ. През 1994 г. е завършила Принстънския университет, където е изучавала математика, след което започва работа в „Ситибанк“. Тя започва да търгува с опции за лихвени проценти и да прави кариера в клона за фиксирана доходност. През 1998 г. е обявено сливането на „Ситикорп“ /предшественикът на „Ситигруп“/ с финансовия конгломерат Travelers Group, който година по-рано е купил „Соломон Брадърс“. В годините преди кризата, когато вече се спука балонът на пазара на недвижими имоти в САЩ, групата трейдъри, които е р

ъководила Райчева, е събрала 30 милиарда долара активи, съобщи по-рано „Блумбърг“, позовавайки се на източници. Част от тези активи се падаха на банковите облигации, без държавни гаранции, защото кредитите бяха отпуснати на кредитополучатели с нисък кредитен рейтинг.

Трейдърите на „Сити“ купуваха облигации, включително и от „Лемън Брадърс“, който фалира през септември 2008 г. Към 2009 г. позициите, отворени от трейдърите на Райчева, загубиха 2 милиарда долара от своята стойност, съобщава „Блумбърг“, позовавайки се на неин бивш колега. “Това беше много труден период, имаше много тежка работа и трябваше да се положат много усилия, за да се справим. Но кризата ме научи на много неща, направи ме по-добра“, разказа Райчева пред вестника.

Отделът, който тя ръководеше през последните месеци в „Сити“, се състоеше от петима трейдъри. Те търгуваха за сметка на банката с американски съкровищни бонове и ценни книжа на други държавни структури, включително и на ипотечните агенции Fannie Mae и Freddie Mac. След напускането на „Сити“ Райчева ще открие собствен хедж фонд, който ще печели на световните пазари, включително и на валутния пазар.

„В сектора се наблюдават структурни промени. Струва ми се, че сега по-малките по размер и по-гъвкави играчи имат възможности“, споделя тя пред изданието.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...